روز جهانی آسم (۱۳ اردیبهشت) گرامی باد
 
شعار سال ۲۰۲۲ :  رفع کاستی‌ها در مراقبت از بیماران مبتلا
 
♦️روز جهانی آسم در سال ۱۹۹۳ میلادی توسط انستیتوی جهانی آسم با همکاری سازمان جهانی بهداشت بنیان‌گذاری شد و مدتی بعد در سال ۱۹۹۸ میلادی در بیش از ۳۵ کشور جهان برگزار شد.
 
♦️به گزارش سازمان جهانی بهداشت این روز برای بهداشت عمومی بسیار مهم است، زیرا در سال ۲۰۱۶ میلادی بیش از ۳۳۹ میلیون نفر در سراسر جهان به این بیماری مبتلا بوده‌اند و ۴۱۷ هزار و ۹۱۸ نفر در اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.
♦️سازمان بهداشت جهانی شعار ۲۰۲۲ این روز را "رفع کاستی‌ها در مراقبت از بیماران مبتلا به آسم" انتخاب کرده است. 
 
♦️این روز جهانی هر سال در اولین سه شنبه ماه می (۱۳ اردیبهشت) با هدف افزایش آگاهی درباره این بیماری مزمن و نحوه کنترل آن با استفاده از روش‌های درمانی برگزار می‌شود.
♦️آسم یک بیماری التهابی، مزمن مجاری هوایی است که خس خس، سرفه و تنگی نفس از نشانه ‌های رایج این بیماری می باشد. بروز علائم این بیماری در کودکان شایع تر از بزرگسالان است.
♦️علل آسم به طور کامل شناخته شده نیست؛ ولی عواملی مانند مواد حساسیت زا، دود سیگار و مواد شیمیایی سبب تحریک این عارضه می‌شوند. افزایش آلودگی هوا و آلاینده‌های صنعتی یکی از عوامل تشدیدکننده این عارضه بوده که امروزه گریبان‌گیر افراد ساکن در شهرهای بزرگ هستند.
 
♦️مهمترین عوامل محرک بیماری آسم
 
نگهداری حیوانات خانگی و به طور کلی تماس با موی حیوانات، استفاده از لباس‌های پوست و پشم طبیعی، گرد و غبار موجود در خانه و مبلمان، دود ناشی از تنباکو، آلودگی هوا، انواع محرک‌های شیمیایی، لوازم بهداشتی شیمیایی، انواع آلرژن مانند گرده.
 
♦️ما چه نقشی برای کمک به مبتلایان به آسم داریم؟
 
آسم قابل درمان نیست ولی می‌توان با مدیریت آن شرایط افرد مبتلا را بهبود بخشید.
 
سیگاری که روشن می‌کنیم، خودروهای تک سرنشین و فاقد معاینه فنی، استفاده از افشانه‌های آفت کش و انواع مواد شیمیایی و بهداشتی، نفس بیماران مبتلا به آسم را تنگ می‌کند اما با توجه به این موارد، می‌توان در افزایش سلامت و کیفیت زندگی بیماران مبتلا به آسم نقش داشت.
 
♦️بنا بر اعلام سازمان جهانی بهداشت بیش از ۱.۵ میلیارد نفر در دنیا به یکی از آلرژی‌ها مبتلا هستند که از این تعداد ۳۳۴ میلیون نفر به آسم، ۲۱۰ میلیون نفر به بیماری مزمن تنفسی و ۴۰۰ میلیون نفر به رینیت آلرژی مبتلا هستند.
=====================
 
����برخی از باورهای اشتباه درباره آسم عبارتند از:
 
♦️آسم بیماری مختص کودکان است و با افزایش سن، بیماری نیز از بین می‌رود.
 
♦️ افراد مبتلا به آسم باید از تمرینات فیزیکی اجتناب کنند.
 
♦️- آسم تنها با داروهای استروییدی کنترل می‌شود.
 
♦️- آسم واگیردار است و سایرین باید از بیماران مبتلا به آن دوری کنند.
 
����واقعیت‌هایی درباره بیماری آسم
 
♦️واقعیت این است که ابتلا به آسم در هر سنی امکان‌پذیر است. این بیماری واگیردار نیست؛ اما بیماری‌های تنفسی ویروسی می‌توانند موجب بروز حمله آسم شوند. در کودکان معمولا آسم با آلرژی همراه است، اما در بزرگسالان این بیماری بدون آلرژی ایجاد می‌شود.
 
♦️هنگامی که بیماری به درستی کنترل شود، مبتلایان به آسم می‌توانند تمرینات فیزیکی انجام دهند و حتی وارد دنیای حرفه‌ای ورزش شوند. معمولا آسم با استفاده از دوزهای پایین استروییدهای تنفسی کنترل می‌شود.
 
♦️- آسم یک بیماری شایع و غیرمسری است که در آن مجاری تنفسی ملتهب شده و ورود و خروج هوا دشوار می‌شود.
 
♦️- مرگ های ناشی از آسم بیشتر در کشورهای فقیر و متوسط رخ می‌دهد.
 
♦️- استنشاق دود سیگار، مواد شیمیایی و تحریک کننده و هوای آلوده، سبب تحریک راه‌های هوایی و واکنش‌های آلرژیک می‌شود.
 
♦️با افزایش شهر نشینی و آلودگی هوا، ابتلا به آسم و تشدید حملات آن به یک معضل جدی در حوزه بهداشت بدل شده است. روز جهانی آسم فرصت مناسبی برای افزایش آگاهی و اتخاذ راهکار مناسب برای این بیماران است.
 
 
 
 
 
رفع کاستی ها در مراقبت از بیماران  مبتلا به اسم