ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4491453
بازديدکنندگان امروز: 3302
کل بازديدکنندگان: 7999185
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 0.8749 ثانيه
اخبار > هفته ترویج تغذیه با شیر مادر گرامی باد


  چاپ        ارسال به دوست

هفته ترویج تغذیه با شیر مادر گرامی باد

 

 

  شعار هفته جهانی تغذیه با شیر مادر در سال 99(2020 WBW) به تأثیر تغذیه شیرخواران بر تغییرات آب و هوایی و محیط زیست و هم چنین ضرورت حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر در راستای سلامت کره خاکی و ساکنان آن می پردازد. موضوع شعار در ارتباط با بخش 3 اهداف توسعه پایدار WBW-SDG  1420 تنظیم شده است که ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و تغییرات آب و هوایی و محیط زیست را برجسته می کند. رویکرد WABA پرداختن به زنجیره گرمی از همکاری بین بخشی و در سطوح مختلف است تا با گروه هایی که در زمینه مسائل زیست محیطی کار می کنند به هدف مشترکی دست یابند. باید همگی با هم بر ارتباط بین تغذیه با شیر مادر و محیط زیست تأکید کنیم.

"تغذیه با شیر مادر نمونه بارزی از ارتباط عمیق بین سلامت انسان و اکوسیستم های طبیعت است."

"تغذیه با شیر مادر، غذای تجدید پذیر طبیعی و از نظر محیط زیست ایمن و سبز است زیرا بدون آلودگی، تولید زباله و نیاز به بسته بندی تولید شده و در اختیار مصرف کننده قرار می گیرد."

"تغذیه مصنوعی ردپای قابل توجه زیست محیطی را به همراه دارد که منجر به کاهش منابع طبیعی, تخریب محیط زیست و انتشار گازهای گلخانه ای می شود که باعث گرم شدن زمین و تغییرات آب و هوایی می شود. "

 

 

"حفظ، ترویج و حمایت از تغذیه با شیر مادر در رفع بی عدالتی های مسیر توسعه پایدار نقش بسزایی دارد."

 

تغذیه با شیرمادر

همه مادران به طور طبیعی و غریزی علاقمند به تغذیه فرزندان خود با شیرمادر هستند و سعی دارند بهترین مراقبت و تغذیه را برای آنان فراهم نمایند. اما شیردهی و تغذیه با شیر مادر فرایندی است که نیاز به آموختن و کسب مهارت های لازم دارد که با وجود انگیزه و علاقمندی درمادران و حمایت اطرافیان تسهیل می گردد.

مادران نیاز دارند که وضعیت صحیح در آغوش گرفتن و به پستان گذاشتن شیرخوارو راه های حفظ تداوم و افزایش شیرمادر را بدانند، تمرین کنند و تجربه کسب نمایند. همچنین مورد حمایت اطرافیان بخصوص همسر قرار گیرند و به نگرانی ها و سئوالات آنان پاسخ کاربردی و صحیح داده شود.

در تغذیه با شیر مادربرای اینکه  شیرخوار از تغذیه مطلوب برخوردار و از حداکثر مزایای شیرمادر بهره مند شود، رعایت موارد ذیل الزامی می باشد:

·        برقراری تماس پوست با پوست مادر و نوزاد بلافاصله پس از تولد

·        شروع تغذیه نوزاد با آغوز به محض مشاهده علائم آمادگی نوزاد ظرف ساعت اول تولد

·   کمک به شیرخوار برای گرفتن صحیح پستان و ادامه تغذیه شیرخوار فقط با شیرمادر، بدون هر نوع ماده غذایی دیگر حتی آب یا آب قند .... در 6 ماه اول که تغذیه انحصاری با شیر مادر نامیده میشود، مصرف قطره ویتامین ها مجاز است.

·   دفعات تغذیه با شیرمادر به طور مکرر بر حسب تقاضای شیرخوار و در شب و روز، مدت تغذیه در هر وعده نامحدود

·        در کنار هم بودن مادر و شیرخوار در شب و روز

·        پرهیز از دادن گول زنگ و بطری به شیرخوار

·   شروع تغذیه کمکی از پایان 6 ماهگی به بعد، با افزایش تدریجی مقدار و تنوع غذاهای نیمه جامد و جامد، همراه با ادامه تغذیه شیرخوار با شیر مادر

·   در سال دوم استفاده از غذاهای سفره خانواده همراه با ادامه تغذیه با شیر مادر که در تأمین نیازهای تغذیه ای شیرخوار حائز اهمیت است.

 

کارکنان بهداشتی و درمانی مادران را در دوران بارداری آماده نموده ونیزاز اولین ثانیه های پس از تولد برای تماس پوستی و شیر دادن به نوزاد کمک نموده، اموزش داده ، به آنان اعتماد به نفس داده و آنان را برای پیشگیری و حل مشکلات شیردهی کمک نموده و تا موفقیت کامل شیردهی پیگیری می نمایند. از سوی دیگر حضور فعال و مؤثر اطرافیان و نزدیکان مادر در کنار وی از مهمترین علل موفقیت مادر در امر شیردهی است.

در این میان مراقبین سلامت در پایگاهها و مراکزخدمات جامع سلامت ، ازشروع نیمه دوم  بارداری مادران را برای تغذیه با شیر مادر آموزش می دهند و در روزهای ابتدایی پس از زایمان نیز به مادران کمک می کنند تا در این امر مهم توانمند شوند و با مشاهده شیردهی در دوران پس از زایمان،  اگر در انجام شیردهی دچار مشکل باشند ( مشکلات مادری و نوزادی ) مادران را  در رفع این مشکلات یاری می نمایند.

 

در قدم بعدی، مادرانی که دچار مشکل حل نشده  در شیردهی باشند، به مرکز مشاوره شیردهی در مرکز امیرالمؤمنین(ع)، ارجاع می شوند. در این مرکز مشاورین، به مادران کمک می کنند تا با استفاده از وسایل کمک شیردهی توانایی لازم در این امر را پیدا کنند. وآموزشهای تخصصی در زمینه استفاده از این وسایل به مادران دچارمشکل، داده میشود.

  

دریافت اطلاعات بیشتر:

https://worldbreastfeedingweek.org/

 

 


١٣:٠٤ - شنبه ١١ مرداد ١٣٩٩    /    شماره : ٣٦٧٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج