ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4378813
بازديدکنندگان امروز: 1270
کل بازديدکنندگان: 7819772
بازديدکنندگان آنلاين: 3
زمان بارگزاري صفحه: 1.0000 ثانيه
اخبار > هفته مبارزه با مواد مخدر


  چاپ        ارسال به دوست

هفته مبارزه با مواد مخدر

 

 

 

روز شمار هفته مبارزه با مواد مخدر:  

شنبه ۳۱ خرداد ماه:  اولین روز هفته مبارزه با مواد مخدر به عنوان مسئولیت پذیری اجتماعی، توسعه مشارکت‌های مردمی؛ کاهش تقاضای مواد مخدر و

 یکشنبه اول تیرماه:به عنوان یاریگران زندگی، ارتقا فرهنگ عمومی؛ پیشگیری از اعتیاد نامگذاری شده است.

 دوشنبه سومین روز هفته به عنوان پژوهش محوری، تحول؛ مهار اعتیاد،

سه شنبه سوم تیرماه به عنوان تقویت همکاری‌های بین بخشی و فرابخشی در عرصه مبارزه با مواد مخدر

چهارشنبه چهارم تیر به عنوان مشارکت خیرین، بهره گیری از ظرفیت‌های مردمی؛ تقویت برنامه‌های کاهش تقاضای مواد مخدر

 

پنج شنبه آخرین روز هفته که مصادف با سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر است به عنوان تقویت و ارتقا دیپلماسی منطقه‌ای و جهانی در عرصه مبارزه با مواد مخدر نامگذاری شده است.

به نظر کارشناسان هر چند اعتیاد اصطلاحی علمی نیست ، اما به طور وسیعی قابل فهم بوده و عموم آن را به کار می برند. در تعریف کلی می توان گفت اعتیاد به الگوی مصرف مواد توسط فرد که به امری حیاتی و مسلط در زندگی او تبدیل شده اطلاق می شود. اعتیاد نوعی وابستگی به عوامل یا موادی است که تکرار مصرف آن ها با کم و کیف مشخص مسی شود و در زمان معینی ار دیدگاه فرد معتاد ضروری و حیاتی می نماید. این مشکل باعث می شود تا  نوسانات حیاتی و احساس  روشن بینی  را بیش از پیش از بین برده ،بتی را از پیکر خود ساخته و پرداخته که در عین حال تحمل آنرا هم ندارد  او این بت را در وادی زمان و مکان گم می کند.و به جای آن برداشت هایش از مسایل حیاتی درون و بیرون را در قالب خیالبافی و انحرافی که برای او شیرین و سرابی دلنشین است در خود محدود  میکند.و به وجود می آورد.

شخص معتاد برای فرار از بار مسئولیت در برابر "خود " و "دیگران" و برای تسکین درد و رنج حاصل از بیماری طولانی به مواد مخدر پناه می برد. غافل از این است که ارضاء حواس ، امری موقت و زود گذر بوده و دائمی و طولانی نیست. شخص معتاد برای بازگرداندن رویاهای سراب گونه خود با ولع تمام اقدام به مصرف مجدد و پیاپی می کند غافل از اینکه راهی فرسایشی را انتخاب کرده است.

اگر به موضوع آسیب شناسی در اعتیاد توجه نماییم می بینم که علل بسیار زیادی هستند که باعث ایجاد این معضل می شوند. اما چرا بعضی از افراد گرفتار می شوند و بعضی از افراد با داشتن شرایط مشابه یا بعضا بدتر به این سمت کشیده نمی شوند؟ این موضوع را چنانچه به دقت بررسی نماییم بر میگردد به سبک زندگی افراد . جدای از سرشت افراد که در پاره از موارد غیر قابل تغیر می باشند اما در کلیه روش های زندگی بشر می توان تغییر ایجاد کرد. روش ها و سبک های زندگی امروزی  آدمی را به بی صبری و کم طاقتی در برابر مشکلات سوق داده است و معنویت و امید به یک منبع نا متنهاهی را از او گرفته است. سبک زندگی امروز بشر یک نسخه برای تمام جوامع می پیچد و ان این است که فقط شرایط فعلی را مدیریت کند و از خواسته ها و خواهش های نفسانی پیروی کند و این باعث شده مهارت حل مسئله در مشکلات و تلاش و کوشش برای رفع موانع را بدست نیاورده یا بسیار ضعیف عمل کند. انسان امروز در جامعه بشری می آموزد به جای کمک از افراد نزدیک خود و پناه بردن به نزدیکان، و خانواده خود ، در مشکلات به فضای مجازی و داروها پناه ببرد.انسان امروزی می آموزد که به جای اینکه با خود مهربان باشد و از خود محافظت کند از خود خشمگین بوده و خود را به دست مافیای تهیه و توزیع مواد بدهد تا برای او تعیین تکلیف کنند . انسان امروز به جای تسکین آلام خود با معنویات به دامن الکل و سیگار و مواد مخدر پناه می برد با علم به اینکه این مواد فقط برای او و جامعه اش آسیب به همراه دارند. و این انسان به جای شناخت نقاط قوت خود فقط نقاط ضعف خود را می بیند و خود را ناتوان احساس کرده و در ورطه اعتیاد فرو می رود. این انسان پرورش داده شده زندگی صنعتی و مدرن امروز است که بشر به آن فخر می کند. بیاید با یاری همدیگر مهارتهای زندگی را فرا بگیریم و فرا گیر کنیم تا مهارتهای گذشته خود را باز یابیم. و از چنگال ا اختاپوس اعتیاد، خود و جامعه خودمان را رها سازیم

 


١٣:٣٤ - يکشنبه ١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٣٦٤٠٢    /    تعداد نمایش : ١٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج