آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 


 

 

 

 

 

 

 


آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4060046
بازديدکنندگان امروز: 3339
کل بازديدکنندگان: 7314412
بازديدکنندگان آنلاين: 3
زمان بارگزاري صفحه: 1.6406 ثانيه
اخبار > هفته سلامت گرامی باد


  چاپ        ارسال به دوست

هفته سلامت گرامی باد

هفتم ماه آوریل مصادف با 18 فروردین، به مناسبت سالروز تاسیس سازمان جهانی بهداشت، روز جهانی بهداشت نامگذاری شده است و در کشور ما هفته اول اردیبهشت ماه به عنوان هفته سلامت گرامی داشته می شود. به منظور تاکید بر موضوعات اولویت دار مرتبط با حوزه سلامت، همه ساله سازمان جهانی بهداشت موضوعی را برای آن سال مطرح می کند که موضوع سال قبل و امسال «پوشش همگانی سلامت» می باشد.

سلامت به معنی داشتن حال خوب است. حال خوب یعنی فرد از نظر جسمی، ذهنی، روانی و اجتماعی در حالت تعادل قرار داشته باشد. در حقیقت سلامت وسیله ای است برای تحقق یک زندگی رضایت بخش و با کیفیت که بتواند فرد را به اهداف زندگی که همانا پیشرفت و تکامل و شکوفایی استعدادهای ذاتی اوست، برساند.

سلامت انسان تحت تاثیر عوامل مختلف فردی، محیطی، سبک زندگی و دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی قرار دارد. هر کدام از این عوامل اهمیت خاص خود را دارد، اما خدمات بهداشتی و درمانی که رسالت ارائه آن با نظام سلامت است در این میان از اهمیت خاصی برخوردار است و می تواند بخش مهمی از سلامت انسان را تامین کند.

پوشش همگانی سلامت یعنی همه افراد بدون مشکل مالی، به خدمات بهداشتی با کیفیت و مورد نیاز دسترسی داشته باشند. این خدمات شامل مراقبت های بهداشتی اولیه و خدمات درمانی عمومی و تخصصی می باشد. در این میان دسترسی همگانی به مراقبت های بهداشتی اولیه جایگاه ویژه ای دارد، چرا که این خدمات به طور عمده شامل خدماتی است که مربوط به پیشگیری از بیماری ها و اختلالات سلامت در زمینه های جسمی، روانی و اجتماعی است. مراقبت های بهداشتی اولیه با تکیه بر اصول عدالت، مشارکت مردم و استفاده از فناوری مناسب، خدمات بهداشتی مورد نیاز و ضروری را به عموم مردم ارائه می نماید، مانند آموزش بهداشت، واکسیناسیون، مراقبت مادر و کودک و خانواده، بهداشت محیط، مبارزه با بیماری های واگیر، بهداشت روان، بهداشت حرفه ای، بهداشت دهان و دندان و ... .

مراقبت های بهداشتی اولیه باید اولین سطح تماس مردم با سیستم سلامت باشد، به طوری که افراد، خانواده ها و جوامع، مراقبت های بهداشتی خود از جمله پیشگیری، درمان، توانبخشی و مراقبت های درمانی را تا آنجا که ممکن است نزدیک به محل زندگی و کار خود دریافت کنند.

در این میان مشارکت مردم برای دریافت خدمات پیشگیری اهمیت زیادی دارد، چرا که عموم مردم در زمان بیماری به ناچار برای درمان مراجعه می کنند اما با توجه به اصل تقدم پیشگیری بر درمان، لازم است همه مردم قبل از ابتلا به بیماری به صورت دوره ای به مراکز ارائه خدمات بهداشتی مراجعه کنند و با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت، خدمات گروه سنی خود را دریافت و در صورت بروز مشکل با تشخیص زودهنگام اقدامات درمانی لازم انجام شود.

حداقل نیمی از مردم جهان خدمات بهداشتی لازم را دریافت نمی کنند و سالانه حدود 100 میلیون نفر به دلیل هزینه های سلامت به سمت فقر شدید رانده می شوند.

به این معنا که در صورت عدم دریافت مراقبت های بهداشتی اولیه احتمال بیشتری وجود دارد که افراد به دلیل هزینه های پزشکی دچار مشکلات مالی شده و به سوی فقر رانده شوند.

از طرف دیگر مراقبت های بهداشتی ناکافی، کیفیت زندگی را کاهش می دهد و سالانه هزینه های میلیاردی ایجاد می کند؛ باید برای بهبود کیفیت و ایمنی خدمات بهداشتی در سطح جهانی بیشتر تلاش شود.

 

حقایقی درباره مراقبت های بهداشتی اولیه

·         مراقبت های بهداشتی اولیه یک راه مقرون به صرفه و عادلانه برای ارائه خدمات بهداشتی و کمک به کشورهای در حال توسعه در جهت افزایش پوشش همگانی سلامت است.

·         یک نظام سلامت با مراقبت های بهداشتی اولیه قوی، پیامدهای سلامت بهتری را به ارمغان می آورد و سبب صرفه جویی در هزینه ها و بهبود کیفیت مراقبت ها می شود.

·         کارکنان مراکز  ارائه مراقبت های اولیه بهداشتی با مراجعین خود روابط مستمر همراه با اعتماد دارند و سابقه سلامت آنان را می دانند؛ دانستن تصویر کاملی از سلامت خود کمک می کند تا مراقبت های خود را بهبود داده و موجب صرفه جویی در هزینه ها شود.

·         کارکنان مراکز  ارائه مراقبت های اولیه بهداشتی سنت ها، فرهنگ ها و سبک زندگی جوامع خود را می دانند و هنگام بروز مشکلات به آن ها توجه می کند.

·         کارکنان بهداشتی نقش مهمی در توانمند کردن مراجعین برای مراقبت از سلامت خود دارند. شناخت نیازها و آموزش درباره آن ها کمک موثری به بهبود سلامت خواهد کرد.

·         با کارکنان بهداشت محله خود در مورد دریافت اطلاعات و حمایت های لازم برای دریافت مراقبت های بهداشتی و سلامت خانواده خود صحبت کنید.

·         برای تحقق «سلامت برای همه»، لازم است: همه افراد و جوامع به خدمات بهداشتی با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند تا از سلامت خود و خانواده هایشان مراقبت کنند؛ کارکنان بهداشتی ماهر مراقبت های مردم محور و با کیفیت ارائه کنند؛ و سیاست گزاران متعهد به سرمایه گزاری در مراقبت های بهداشتی اولیه باشند.

·         مراقبت های بهداشتی حق شما و خانواده شما است، مسئولان باید به حق همه مردم احترام بگذارند.

پوشش همگانی سلامت با افزایش سواد سلامت و ترویج خودمراقبتی

سواد سلامت و خود‌مراقبتی به عنوان ابزارهایی پویا و در دسترس افراد می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت داشته باشند.

میزان توانایی افراد در به دست آوردن، تحلیل کردن، فهمیدن اطلاعات و دریافت خدمات اولیه بهداشتی که به آن نیاز دارند تا بتوانند در مورد مسائل مربوط به سلامتی خود مشارکت داشته و تصمیم‌های درستی را اتخاذ کنند سواد سلامت می‌گویند. مشارکت و مداخله در امر تصمیم سازی در امر سلامتی از فواید و ویژگی های سواد سلامت است.

افراد با سواد سلامت ناکافی، وضعیت سلامتی ضعیف تری دارند.

 

مهمترین هدف سواد سلامت موضوع خودمراقبتی است. خودمراقبتی اقدامات و فعالیت‌های آگاهانه، آموخته شده و هدف دار است که مردم انجام می‌دهند تا تندرست بمانند:

·         از سلامت ذهنی و جسمی خود نگهداری کنند.

·         نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازند.

·         از بیماری ها یا حوادث پیشگیری کنند.

·         ناخوشی‌ها و وضعیت‌های مزمن را بهبود بخشند.

·         از سلامت خود بعد از بیماری حاد و یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کنند.

خودمراقبتی در پیشگیری از بیماری های غیرواگیر

در چند دهه اخیر، با پیشرفت در امر بهداشت و افزایش سطح پوشش ایمن سازی برعلیه بسیاری از بیماری های واگیردار كشورهای صنعتی و توسعه یافته توانسته اند در نیمه اول قرن بیستم بیماری های عفونی و كمبودهای ناشی از مواد مغذی را تحت كنترل درآورند ولی در نیمه دوم این قرن با روند رو به رشد بیماری های مزمن غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی، سكته مغزی، دیابت، پوكی استخوان، پرفشاری خون، بیماری های بدخیم و چاقی مواجه شده اند. اگرچه زمینه های ژنتیكی، سن، جنس و سابقه خانوادگی برای بیماری های مزمن و غیرواگیر مطرح است ولی تحقیقات نشان داده است عوامل مرتبط با شیوه زندگی و عوامل محیطی نقش بسیار مهم تری نسبت به همه عوامل فوق دارند.

 این بیماری ها، دارای عوامل خطر مشترک هستند و اساس پیشگیری از آنها، شناسایی عوامل خطر و کنترل آنهاست.

مهمترین عوامل خطر شامل:

·         تغذیه ناسالم

·         مصرف دخانیات

·         کم تحركی

اصلاح این عوامل خطر به کنترل عوامل خطر جسمی شامل فشار خون بالا، قند خون بالا، چربی خون بالا، اضافه وزن و چاقی کمک می‌کند و به این ترتیب، موجب پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر می‌شود.

حوادث ترافیکی در کنار بیماری های غیرواگیر

علاوه بر بیماری های غیرواگیر، حوادث ترافیکی، عاملی است که در ایران، تعداد مرگ و مصدومان قابل ملاحظه‌ای را به دنبال دارد. عوامل خطر حوادث ترافیکی در ایران را سرعت بالا، عدم استفاده از كمربند و کلاه ایمنی، صندلی مخصوص كودک، رانندگی تحت تأثیر مصرف مشروبات الكلی و مواد مخدر و استفاده از تلفن همراه حین رانندگی تشکیل می‌دهند.

اصلاح سبک زندگی بهترین خودمراقبتی

امروزه شیوه زندگی سالم عامل مهمی در تامین، حفظ و افزایش سلامت جامعه محسوب می شود و لازم است افراد برای اینکه از یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشند مهارت خودمراقبتی را بیاموزند.

لذا ضروری است هر فرد ارزیابی صحیحی از میزان سلامت خود و خانواده داشته باشد و به عبارت دیگر بتواند عوامل تهدیدکننده سلامتی خود را شناسایی کرده و با اتخاذ تدابیر مناسب آنها را کنترل نماید و البته این مهم با خودمراقبتی قابل دسترسی خواهد بود.

کلیه مراقبت های بهداشتی اولیه در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت به عموم مردم به صورت رایگان و یا با هزینه ای اندک به همه گروه های سنی ارائه می شود.

برای آگاهی از نزدیکترین واحد ارائه مراقبت های بهداشتی اولیه از یکی از کانال های ارتباطی زیر استفاده کنید:

 

تلفن: 3136                                وب سایت: phc.muq.ac.ir                                       sphc.muq.ac.ir

 


پیام های کلیدی درباره «پوشش همگانی سلامت»، محور هفته سلامت 1398

·        سلامت یکی از حقوق اصلی انسانی است؛ دوره، دوره سلامت برای همه است.

·        «پوشش همگانی سلامت» امکان پذیر است، اجازه دهید این اتفاق بیفتد!

·        پوشش همگانی سلامت یعنی همه افراد بدون مشکل مالی، به خدمات بهداشتی با کیفیت و مورد نیاز دسترسی داشته باشند.

·        حداقل نیمی از مردم جهان خدمات بهداشتی لازم را دریافت نمی کنند.

·        حدود 100 میلیون نفر در هر سال به دلیل هزینه های سلامت به فقر شدید رانده می شوند.

·        سلامت یک حق انسانی است؛ هر کس باید اطلاعات و خدمات لازم برای مراقبت از سلامت خود و خانواده را داشته باشد.

·        کیفیت و دسترسی به مراقبت های بهداشتی اولیه، پایه ای برای پوشش همگانی سلامت است.

·        مراقبت های بهداشتی غیرایمن و کم،  کیفیت زندگی را کاهش می دهد و سالانه میلیون ها دلار هزینه ایجاد می کند؛ باید برای بهبود کیفیت و ایمنی خدمات بهداشتی در سطح جهانی بیشتر تلاش کنیم.

·        مراقبت های بهداشتی اولیه باید اولین سطح تماس مردم با سیستم سلامت باشد، به طوری که افراد، خانواده ها و جوامع، مراقبت های بهداشتی خود از جمله پیشگیری، درمان، توانبخشی و مراقبت های درمانی را تا آنجا که ممکن است نزدیک به محل زندگی و کار خود دریافت کنند.

·        مراقبت های بهداشتی اولیه، به ذات در مورد مراقبت از سلامت مردم است و به آنها کمک می کند که سلامت خود را بهبود بخشیده یا رفاه خود را حفظ کنند، نه اینکه فقط هنگام بیماری آن را درمان کنند.

·        مراقبت های بهداشتی اولیه، اکثر نیازهای بهداشتی شما را در طول زندگی خود شامل خدماتی نظیر غربالگری برای مشکلات سلامت، واکسن، بهداشت مادر و کودک، آموزش درباره چگونگی پیشگیری از بیماریها، باروری سالم، بیماری های واگیر و غیر واگیر و غیره را فراهم می کند.

·        مراقبت های بهداشتی اولیه یک راه مقرون به صرفه و عادلانه برای ارائه خدمات بهداشتی و کمک به کشورهای در حال توسعه در جهت پوشش دادن پوشش همگانی سلامت است.

·        یک نظام سلامت با مراقبت های بهداشتی اولیه قوی، پیامدهای سلامت بهتری را به ارمغان می آورد، و سبب صرفه جویی در هزینه ها و بهبود کیفیت مراقبت ها می شود.

·        کارکنان مراقبت های اولیه بهداشتی با مراجعین خود روابط مستمر و اعتماد دارند و سابقه سلامت آنان را می دانند؛ دانستن تصویر کاملی از سلامت خودکمک می کند تا مراقبت های خود را بهبود پیدا کند و موجب صرفه جویی در هزینه ها شود.

·        کارکنان مراقبت های اولیه بهداشت سنت ها، فرهنگ ها و سبک زندگی جوامع خود را می دانند، و هنگام بروز مشکلات به آن ها توجه می کند.

·        برای تحقق «سلامت برای همه»، لازم است: همه افراد و جوامع به خدمات بهداشتی با کیفیت بالا دسترسی داشته باشند تا از سلامت خود و خانواده هایشان مراقبت کنند؛ کارکنان بهداشتی ماهر مراقبت های مردم محور و با کیفیت ارائه کنند ؛ و سیاست گذاران متعهد به سرمایه گذاری در مراقبت های بهداشتی اولیه باشند.

·        مراقبت های بهداشتی حق شما و خانواده شما است، مسئولان به حق همه مردم احترام بگذارند.

·        با کارکنان بهداشت محله خود در مورد دریافت اطلاعات و حمایت های لازم برای دریافت مراقبت های بهداشتی و سلامت خانواده خود صحبت کنید.

·        مراقبت های بهداشتی با کیفیت برای سلامت ما مفید است، برای اقتصاد و برای جامعه خوب است. بیایید با مشارکت همگانی، سلامت را برای یک واقعیت تبدیل کنیم.

·        کارکنان بهداشتی توانایی تغییر زندگی مردم را با توصیه های بهداشتی و مراقبت های بهداشتی دارند. اطمینان حاصل کنید که همه می توانند به مهارت و تخصص کارکنان بهداشتی مانند شما دسترسی پیدا کنند.

·        کارکنان بهداشتی نقش مهمی در توانمند کردن مراجعین برای مراقبت از سلامت خود دارند. شناخت نیازها و آموزش درباره آن ها کمک موثری به بهبود سلامت خواهد کرد.

·        سرمایه گذاری بیشتر در مراقبت های بهداشتی اولیه برای پوشش همگانی سلامت یک واقعیت ضروری و وظیفه سیاسگزاران است.

 

 


١٣:٢٤ - پنج شنبه ١٥ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٣٢٠٨٨    /    تعداد نمایش : ٧٣٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج