ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 9369
بازديدکنندگان امروز: 7059
کل بازديدکنندگان: 8951149
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 1.3680 ثانيه
سلامت دهان و دندان

•·         استفاده از مسواك و نخ دندان دو راهكار موثر در پيشگيري از بيماريهاي دهان و دندان

•·         دهانشويه سديم فلورايد يك راهكار موثر براي مقاوم كردن دندانها در برابر پوسيدگي

•·         آيا مي دانيد هر كودك 6 ساله ايراني داراي 5 دندان پوسيده مي‌باشد.

•·         آيا مي دانيد 90 درصد مردم به علت رعايت نكردن بهداشت دهان و دندان به بيماري لثه مبتلا مي‌شوند.

•·         آيا مي دانيد بيماريهاي دهان و دندان بر سلامتي ساير اعضاء بدن همچون قلب - مفاصل - معده تاثيرگذار است.

•·         آيا مي دانيد با معاينات دوره اي منظم دندانپزشكي

•·         مي‌توان ازپيشرفت بيماريهاي دهان و دندان پيشگيري كرده و

•·         به اقتصاد خانواده كمك نمود.

 

مسواك زدن

بعد از هر وعده غذايي، دندانهاي خود را مسواك بزنيد.
حتي الامكان سعي كنيد، مسواكي را انتخاب نماييد كه داراي موهاي نايلوني و نسبتاً نرم تا متوسط بوده و سطح مقطع موي آن گرد باشد تا باعث سايش كمتر دندانها شده و به لثه‏ها نيز آسيبي نرساند.
سر مسواك حتي المقدور كوچك و زاويه دار باشد تا بتواند سطوح منحني دندانها را تميز كند.
بخاطر داشته باشيد كه روش مسواك زدن اهميت بيشتري نسبت به استفاده يا عدم استفاده از خمير دندان دارد خمير دندان به تنهايي سطوح دنداني را تميز نمي‏كند، بلكه اين عمل مكانيكي خود مسواك است كه موجب تميز كردن دندانها مي‏شود.
مسواك خود را هر 3 تا 4 ماه تعويض نماييد. محققان ثابت كرده‏اند كه هزاران ميكروب مي‏توانند بر روي موهاي مسواك و دسته آن رشد كنند، البته بيشتر آنها بي‏ضرر بوده ولي برخي از آنها مي‏توانند حتي موجب سرماخوردگي و آنفلولانزا شده و نيز برخي بصورت ويروسهاي هرپس بوده كه مي‏توانند موجب تبخال شوند برخي باكتريهاي موجود در آن توانايي ايجاد عفونتهاي پريودنتال را دارند، در ضمن كهنه شدن مسواك و استفاده مستمر از آن، باعث فرسودگي و تخريب موهاي مسواك شده و كارايي آن را در برداشتن پلاك ميكروبي كاهش مي‏دهد.
طريقه صحيح مسواك زدن :
-1
موهاي مسواك را در امتداد خط لثه با زاويه 45 قرار دهيد. موهاي مسواك بايد هم با سطح دندانها و هم خط لثه تماس داشته باشد.
-2
به آرامي و نرمي سطح خارجي دندانها را بصورت هر 3-2 دندان با استفاده از حركاتي لرزشي، چرخشي و عقب و جلو مسواك نماييد. سپس مسواك را به گروه بعدي دندانها ( گروه 3-2 دنداني) حركت داده و اين عمل را تكرار كنيد.
3
-زاويه 45 درجه موهاي مسواك را در حاليكه در تماس با سطح دندانها و خط لثه‏اي است‏، حفظ كرده و به آرامي با استفاده از حركت چرخشي ، عقب و جلو همه سطوح داخلي دندانها را نيز مسواك نماييد.
4
-مسواك را به حالت عمودي در پشت دندانهاي جلو قرار دهيد. حركات و ضربات متعددي به سمت بالا و پايين با استفاده از نيمه فوقاني مسواك اعمال نماييد.
5
-مسواك را در مقابل سطوح جونده دندانها در تماس با آنها قرار دهيد و حركتي به آرامي به سمت جلو و عقب اعمال نماييد. سطح زبان را نيز از عقب به جلو مسواك كنيد تا باكتري‏هاي ايجاد كننده بوي بد دهان از سطح آن پاك شود.


 

نخ دندان

استفاده از نخ دندان، بخش ضروري و مهمي در امر تميز كردن دندانها و شيارهاي لثه‏اي بشمار مي‏آيد، زيرا پلاك ميكروبي را بطور موثري از سطوح بين دنداني و لثه‏ها بر مي‏دارد. اغلب بيماريهاي پريودنتال از اين نواحي آغاز مي‏شوند.
اگر نخ كشيدن براي شما مشكل است، مي‏توانيد از انواع نخ نگاهدارنده، جهت اين امر استفاده نمود.
◊ جهت نخ كشيدن دندانها، حتماً مي‏بايست از نخ مخصوص دندان استفاده كرد و از بكار بردن نخ‏هاي ديگر از قبيل نخ قرقره و ... اجتناب نماييد.
● روش صحيح استفاده از نخ دندان
1 -حدود 20-15 سانتي متر از نخ مخصوص تميز كردن دندان را بريده و آن را بدور انگشتان مياني هر دو دست خود بپيچانيد. طوري كه حدود 3-2 سانتي متر از نخ دندان بين انگشتان شصت و اشاره باقي بماند. از انگشتان شصت به طور مستقيم جهت نخ كشيدن بين دندانهاي بالا استفاده نماييد.
-2 قسمتي از نخ را به طول 3-2 سانتي متر، محكم بين انگشتان خود بگيريد و جهت هدايت نخ از بين سطوح تماس دندانهاي پايين از انگشتان اشاره دست استفاده كنيد.
-3 به آرامي نخ را بين دندانها با استفاده از حركات زيگ زاگي هدايت نماييد. هرگز نخ را با فشار و با يك ضربه بين دندانهاي خود وارد نكنيد چون اين عمل موجب پاره شدن نخ، صدمه به لثه و خونريزي از لثه مي‏شود. نخ دندان را در اطراف هر ناحيه از دندان به سطح آن منطبق نماييد.
-4 نخ دندان را در مقابل سطح دندان و نيز در زير خط لثه‏اي، به سمت بالا و پايين حركت دهيد. هر دندان را با يك سمت تميز نخ دندان نخ بكشيد.