ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 5040290
بازديدکنندگان امروز: 5249
کل بازديدکنندگان: 8727502
بازديدکنندگان آنلاين: 8
زمان بارگزاري صفحه: 1.0157 ثانيه
اخبار > سوگ در دوران کرونا


  چاپ        ارسال به دوست

سوگ در دوران کرونا

سوگ در دوران کرونا

 

"سوگ " پاسخ طبیعی ، موثر و سالم به یک مصیبت و فقدان است. تجربه از دست دادن یک عزیز، آدمی را با یک بحران شدیدعاطفی روبه رو می کند. ولی فرهنگ سوگواری در جامعه ما با برگزاری مراسم تشییع ، خاکسپاری ، عزاداری جمعی و مراسم متعدد با حضور اقوام ، دوستان و آشنایان موجب برون ریزی و تخلیه هیجانات منفی می شود و زمینه را برای بازگشت به زندگی عادی فراهم می کند.

 

در صورتی که شرایط برون ریزی هیجانات منفی فراهم نباشد یا تجربه سوگواری فرد داغ دیده طبق روال عادی پیش نرود، زمینه برای بروز فرایند سوگ ابراز نشده فراهم خواهد شد و فرد عزادار دچار هیجانات منفی و دردناک اندوه، ناراحتی ، عذاب وجدان و رنج بسیار زیاد می شود به گونه ای که حتی با وجود گذشت مدت زمان طولانی از فقدان ، قادر به باز گشت به زندگی عادی نمی شود.

حمایت ، همبستگی و همدلی که در مراسم سوگواری از اطرافیان دریافت می کنید ، انچنان مهم و ضروری است که به شما در عبور از مرحله اولیه سوگ یعنی گذار از انکار کمک می کند.

مراحل خاکسپاری و تشییع کمک میکند بپذیرید که عزیزتان دیگر نیست . در خاکسپاری به راحتی و به کفایت گریه می کنید، از عزیزتان خداحافظی می کنید و با حمایتی که از اطرافیان دریافت می کنید کم کم نیروی از دست رفته خود را باز یافته و به زندگی عادی باز می گردید.

حال با توجه به پاندمی کرونا وعدم امکان برگزاری مراسم تدفین بسیاری از مردم ،ابزار مهم تسلی بخشی را در گذر از سوگ از دست داده اند. بنابراین شیوع اختلال سوگ می تواند در این دوران افزایش چشمگیری داشته باشد. در حالیکه شاید اصلا دیده نشود و به اهمیت آن واقف نباشیم .

 

برای برون رفت از شوک از دست دادن فرد متوفی و تجربه سوگ ابراز نشده رعایت نکات زیر کمک کننده است:

 

ضمن رعایت همه اصول بهداشتی و رعایت فاصله فیزیکی ، دیدن پیکر متوفی در پذیرش سوگ و گذر از مرحله انکار به وابستگان کمک می کند و مرگ را باور پذیر تر می سازد.

 

برگزاری مراسم سوگ برای حل فرایند سوگ از اهمیت زیادی برخوردار است. یعنی به هر صورت لازم است انجام شود. ولی شکل و سبک آن، می تواند متفاوت با شرایط معمول باشد. مثلا از طریق تلفن یا استفاده از شبکه های اجتماعی به صورت تصویری، می توان با خانواده داغدار ارتباط برقرار نمودو با آن ها همدردی کرد.

 

در زمان معینی مراسم عزاداری مجازی برگزار کنید. در این قبیل مراسم ، اجازه دهید صاحبان عزا احساساتشان را ابراز کنند. به راحتی گریه کنند و خودشان را به صورت کامل تخلیه نمایند. در مورد عزیز از دست رفته حرف بزنند و احساسات خودشان را درباره اتفاق پیش آمده بیان کنند.

 

یادآوری کارها ، خاطرات ، فعالیت ها، علایق و مرور عکس ها و کلیپ های خاطره انگیز از فرد از دست رفته به اشتراک گذاری آن ها و تدوین کلیپ هایی از عزیز از دست رفته کمک کننده است.

 

انجام کار خیر به نیت فرد فوت شده و اطلاع دادن به خانواده داغ دیده برای ایجاد آرامش در آن ها اهمیت دارد. برگزاری جلسات قرائت قرآن ، خواندن دعا به صورت مجازی و با نیت و یاد عزیز از دست رفته مناسب است.

 

در کنار این موارد همچنین بهتر است هم جامعه و هم این خانواده ها از ظرفیت های روانشناسی و مشاوره بهره بگیرند.

 

 


١٥:٤٤ - شنبه ٣ آبان ١٣٩٩    /    شماره : ٣٧٥٠٥    /    تعداد نمایش : ٤١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج