ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4378654
بازديدکنندگان امروز: 1042
کل بازديدکنندگان: 7819544
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 1.0624 ثانيه
اخبار > برای جامعه ای سالم و عاری از اعتیاد یاریگر هم باشیم


  چاپ        ارسال به دوست

برای جامعه ای سالم و عاری از اعتیاد یاریگر هم باشیم

آنچه در مورد اعتیاد و موادمخدر باید بدانیم

برای جامعه ای سالم و عاری از اعتیاد یاریگر هم باشیم

 

اعتیاد یک بیمارى اجتماعی است که عوارض جسمى و روانى دارد و تا زمانى که به علل گرایش بیمار توجه نشود، درمان جسمى و روانى فقط براى مدتى نتیجه بخش خواهد بود و فرد معتاد دوباره گرفتار مواد اعتیاد آور می گردد. اعتیاد به موادمخدر یکى از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادى و بهداشتى است که عوارض ناشى از آن تهدیدى جدى براى جامعه بشرى محسوب شده و موجب رکود اجتماعى در زمینه هاى مختلف مى گردد.

همچنین ویرانگري هاى حاصل از آن زمینه ساز سقوط بسیارى از ارزش ها و هنجارهاى فرهنگى و اخلاقى شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدى به مخاطره مى اندازد.

پدیده شوم قاچاق مواد مخدر بیش از آنکه فعالیتى سوداگرانه، تجارى و اقتصادى در عرصه مافیاى اقتصاد بین المللى باشد، ابزارى کارآمد، مؤثر و راهبردى در گسترش نظام سلطه صاحبان قدرت جهان بر کشورهاى توسعه نیافته است. تحلیلگران مسائل سیاسى و اجتماعى بر این باورند که در تهاجم و نفوذ فرهنگی، پدیده موادمخدر مهمترین عامل به تباهى کشیدن و انحطاط اخلاقى جوامع به شمار می رود. متاسفانه گسترش دامنه مصرف مواد مخدر در جامعه امروزى به حدى است که حتى قشر متفکر و تحصیل کرده را نیز به سمت خود کشانده است.

مواد مخدر آنچنان آرام و بی صدا بر جسم و روان مصرف کننده مستولى می گردد که هیچ معتادى آغاز اعتیاد خود را به یاد نمی آورد. اعتیاد سبب تباهى میلیون ها مغز فعال می شود که سرمایه هاى آینده جامعه بشرى بشمار می روند. اگر درصد کمى از کودکانى که والدین آنها معتاد هستند به سوى بزهکارى سوق داده شوند، بعد از گذشت چندین سال تعداد بزهکاران در این مملکت به هزاران نفر خواهد رسید. اعتیاد بیش از یک میلیارد نفر از اعضاء خانواده معتادان را در جهان بطور مستقیم با مشکلات ناشى از این آسیب مواجه نموده است.

آثار سوء مواد مخدر

در شرایط معمولی وقتی بشر از انجام دادن کاري لذت ببرد و به عبارتی دیگر پاداش بگیرد، از مناطق پایینی مغز او موادي به اسم دوپامین و نوراپی نفرین ترشح می شود و بر روي قشر و سایر مراکز حیاتی آن اثر می کند و احساس لذت و پاداش به او دست می دهد و سعی در تکرار آن عمل دارد. یکی از آثار سوء مواد مخدر فعال شدن همین سیستم است. بنابراین کسانی که یک بار با این مواد آشنا می شوند چون سیستم پاداش در مغز آنها تقویت شده، تمایلی شدید به تکرار مصرف آن پیدا می کنند. از بین مواد مخدر هروئین به سهولت در چربی حل می شود. مغز انسان نیز مقدار زیادي چربی دارد و بنابراین در مقایسه با مرفین و مشتقات آن، هروئین پس از مصرف در زمان کوتاه تري روي مغز اثر می کند. کدئین نیز که از مشتقات تریاك است به آسانی در سیستم گوارش جذب شده و در بدن تبدیل به مرفین می شود.  در یک مطالعه روشن شده است که در معتادان، یکی از آثار سوء مصرف مواد، کاهش جریان خون در بعضی از نواحی مغز است.

اثرات مواد مخدر بر رفتار

1.       این مواد حالت خمودگی، ابر گرفتگی شعور ایجاد می کنند یعنی می توانند بیداري بیش از حد بشر را کاهش دهند. مواد مخدر و الکل این حالت بیداري بیش از حد را کاهش می دهد. بنابراین آنهایی که کار فکري شدید، یکنواخت و خسته کننده می کنند با اولین آشنایی ها در معرض ابتلاي به اعتیاد هستند و مواد مخدر و الکل ابتدا ظاهرا آنها را آرام می کند اما پس از مدتی قدرت مبارزه، کار و ثمر بخشی را از آنها می گیرد؛

2.       سمت اعظم دردهاي بشر روانزاد است، انواع کمر دردها، پشت درد، سردرد، دل دردهاي مزمن، دردهاي عضلانی و استخوانی، می تواند جنبه روانی داشته باشد. کسانی که با مراجعه به پزشکان مختلف و استفاده از روش هاي مرسوم فرهنگی، تسکینی براي درد خود نمی یابند، در مقابل مواد مخدر بسیار آسیب پذیر هستند. این مواد اصل درد و عامل ایجاد کننده درد را از بین نمی برند فقط شخص را نسبت به درد بی تفاوت می کنند. مثلاً اگر کسی شکستگی داشته باشد، درد ایجاد شده سبب کم حرکتی یا بی حرکتی عضو شکسته شده می شود و فرصتی براي محل شکسته ایجاد می شود تا استخوان سازي صورت گرفته و محل شکستگی ترمیم یابد اما مواد مخدر واکنش انسان را به درد که همان بی حرکتی و کم حرکتی است از بین برده و عضو حرکت کرده می تواند جوش خوردن شکستگی را به تأخیر بیندازد؛

3.        در مسیر اعتیاد، بتا آندورفین ها که مواد شبه مخدر درون زا هستند کاهش می یابد، زیرا با ورود مواد مخدر خارجی جاي شبه مرفین هاي مفید و تولید شده در بدن شخص را می گیرد. بنابراین پس از ترك اعتیاد و در حین آن که مواد مخدر خارجی به بدن نمی رسد و مغز، دیگر مواد شبه مرفین درون زا ترشح نمی کند، درد و حالت روحی ناخوش و اضطراب و بی قراري در شخص زیاد است که البته پس از مدتی که از ترك بگذرد مجدداً مغز مواد لازم را ترشح خواهد کرد.

اثرات مواد مخدر بر بدن

1.       مواد مخدر آن دسته از سلول هاي دفاعی بدن را که مسئول از بین بردن مهاجمان به بدن هستند، کاهش می دهند و نیز با کاهش فعالیت آن ها، می توانند سبب رشد سلول هاي سرطانی شوند؛

2.        تمامی داروهاي مخدر و روانگردان، مغز و نواحی مختلف بدن را تحت تاثیر خود قرار می دهند و تعادل شیمیایی بدن را بر هم می زنند؛

3.        با کاهش آندورفین ها در مغز شخص معتاد و بدن او، خاصیت دشمن کشی مونوسیت ها که از سلول هاي دفاعی بدن هستند کاهش می یابد. بنابراین شخص معتاد نسبت به افراد سالم به عفونت ها حساستر است و زودتر مبتلا می شود.

نشانه هاي اعتیاد: فرد معتاد شاید در وحله اول نپذیرد که معتاد شده اما وابستگی اجتناب ناپذیر وي به مواد مخدر سرانجام واقعیت را بر او آشکار خواهد کرد. از سوي دیگر علاوه بر وابستگی ناگزیر به مواد مخدر چنین فردي داراي ویژگی هاي دیگري نیز هست. چند ویژگی متداول معتادان عبارت است از: یبوست، کاهش فشار خون، کوچک شدن مردمک هاي چشم، تهوع، نامفهوم شدن تکلم و اداي کلمات، عکس العمل هاي کند، خارش پوست، احساس تنگی نفس و کند شدن تنفس، کاهش حافظه، زرد شدن رنگ پوست، گودي زیر چشم. در عین حال سوختگی روي لباس، عدم تحمل براي استقرار در یک جمع و مکان به مدت طولانی از جمله نشانه هایی است که اگر فردي واجد آن بود باید احتمال آلودگی وي به مواد مخدر را داد.

آنچه در مورد اعتیاد و موادمخدر باید بدانیم:

اعتیاد به موادمخدر یکى از عوامل اصلى شیوع بیماري هاى ایدز و هپاتیت می باشد. همچنین موادمخدر منشاء وقوع بسیارى از جرائم اجتماعى نظیر قتل، تجاوز، سرقت و ... می باشد؛ مواد مخدر سالانه حدود 600 میلیارد دلار سود به حساب سوداگران مرگ واریز می کند که این رقم چند صد برابر کل بودجه کشور ما و بسیارى دیگر از کشورهاى بزرگ دنیاست. قاچاقچیان بین المللى موادمخدر براى رسیدن به مقاصد شوم خود به مدرن ترین تجهیزات تسلیحاتى و ارتباطى مجهزهستند؛ %75 از زندانیان کشور را بطور مستقیم و غیرمستقیم مجرمین مواد مخدر تشکیل می دهند؛ امروز مصرف مواد مخدر از مواد کم خطر به پرخطر تبدیل شده است. بیشترین میزان مصرف مواد مخدر مربوط به کریستال و شیشه است و سن شروع اعتیاد روز به روز پایین تر می آید. نام هاي مختلف مواد مخدر که در جامعه رایج هستند:  یخ، آیس، شابو، سولفات، یابا، تینا و ... از جمله این نام ها هستند. حتی آدامس هاي مختلف که با نام هاي متفاوت وارد بازار می شوند را می توان به عنوان طعمه برشمرد چون این آدامس ها از ماده هاي محرك تشکیل شده است.

پس مردم باید هوشیار باشند و زمینه پیشگیري از خانواده ها شروع شود و مهارت زندگی کردن را به فرزندمان آموزش دهیم.

 

روز جهانی مبارزه با مواد مخدر

کنفرانس بین المللی مبارزه با اعتیاد و قاچاق مواد مخدر از تاریخ 17 تا 26 ژوئن 1987 در شهر "وین" به منظور ابراز عزم سیاسی ملتها در امر مبارزه با پدیده خانمان سوز و شوم مواد مخدر تشکیل شد و در آن سندي به تصویب کشورهاي شرکت کننده رسید. این سند خط مشی همه جانبه اقدامات در امر C.M.O با عنوان کنترل مواد مخدر را از سوي کشورهاي شرکت کننده مشخص و آنان را متعهد نموده است تا اقدامات بین المللی در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر را قاطعانه دنبال کنند.

در این کنفرانس سندي در چهار فصل تنظیم شد که بیش از 35 مورد اقدام عملی را همچون ارزیابی میزان مصرف، پیشگیري از طریق آموزش، نقش رسانه ها در بازگشت معتادان به دامن اجتماع و معالجه آنان، ریشه کنی مزارع غیر مجاز خشخاش، نابودي شبکه هاي عمده قاچاق مواد مخدر، همکاریهاي حقوقی کشورها و غیره را در خود جاي داده است. این سند در 26 ژوئن مصادف با 6 تیرماه به اتفاق آراء مورد تأیید و تصویب کشورهاي شرکت کننده قرار گرفت و سالروز تصویب این سند به نام روز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام شد.

 

گزارش سازمان ملل درباره مبارزه با مواد مخدر

سازمان ملل متحد اعلام کرد مبارزه بر ضد مواد مخدر باید به صورت پیشگیري از اعتیاد ، درمان معتادان در کشورهاي مصرف کننده، انجام برنامه هاي فرهنگی و ایجاد درآمدهاي جایگزین براي تولید کنندگان انجام گیرد . مدیر دفتر مبارزه بر ضد مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد در گزارش سال دو هزار و هفت خود اعلام کرد اگر می خواهیم مسئله مواد مخدر در بلند مدت حل شود باید با مسئله مصرف به صورت ریشه اي برخورد کرد . بنا به این گزارش حدود دویست میلیون نفر یعنی 8.4 درصد مردم جهان مواد مخدر مصرف می کنند این افراد بین پانزده تا شصت و چهار ساله هستند . این مسئول سازمان ملل افزود باید از روستاییانی که از کشت مواد مخدر چشم پوشی کرده اند حمایت کرد و آنها را تنها نگذاشت بنابراین باید به کشت هاي جایگزین روي آورد.


١٤:٣١ - يکشنبه ١ تير ١٣٩٩    /    شماره : ٣٦٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج