ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3548
بازديدکنندگان امروز: 7523
کل بازديدکنندگان: 8943493
بازديدکنندگان آنلاين: 3
زمان بارگزاري صفحه: 1.5740 ثانيه
راهنماي والدين براي آموزش پيشگيري از سوء مصرف موادمخدر

راهنماي والدين براي آموزش پيشگيري از سوء مصرف موادمخدر

مقدمه
تربيت فرزند يكي از مهم ترين وظايف والدين در سراسر طول زندگي است ولي متاسفانه در بيشتر موارد, والدين آمادگي چنين تربيتي را ندارند.بيشتر افراد نحوه تربيت والدين خود را ديد ه اند و بدين طريق ياد گرفته اندچگونه مي توانند پدر يا مادرشوند. امروزه مصرف وسيع مشروبات الكلي و انواع مواد مخدر در فرزندان، خانواده و جامعه تبديل بهموضوع مهم و نگران كننده ای در سطح جهان شده است. و به عنوان پدر و مادر، ما نيز می توانيم در خانواده خود به وسيله برقراری ارتباط قوی و توام با مهر و محبت با فرزندان خود، آموزش استانداردهای درست و غلط، قانون گذاری و اجرای قوانين و ارج نهادن به آنها، دانستن واقعيت ها درباره مواد مخدر و مشروبات الكلي وگوش فرا دادن درست و واقعی به صحبت های فرزندان و درك رفتارآنها به پيشرفت های فراوان نايل شويم.
آموزش ارزش ها
هر خانواده داراي توقعات و انتظارات رفتاري ويژه خود است كه اين انتظارات, توسط اصول و استانداردها تعيين شده است. اين اصول و استانداردها ارزش ها را مشخص مي كنند.. ارزش هاي اجتماعي،خانوادگي و مذهبي به جوان, انگيزه، نيرو و دليلی برای » نه « گفتن می دهد وبه او كمك می كند تا بر گفته خود وفادار بماند.در اينجا چند روش برای روشن كردن ارزش های خانوادگی در ذهن جوانان مطرح می شود:

ارزش ها را واضح و با صراحت انتقال دهيد.
با فرزندان و خانواده درباره اينكه چرا ارزش هايی نظيرصداقت، اتكا به نفس و مسووليت پذيری با اهميت هستند, صحبت كنيد و بيان كنيد چگونه اين ارزش ها مي توانند. در تصميم گيری صحيح و مناسب ياور آنها باشند.
رفتار و عملكرد خود را تحت نظر داشته باشيد و بدانيد چگونه رفتار شما سبب رشد ارز شها درفرزند مي شود.
به زبان ساده, فرزندان رفتار والدين را تقليد ميكنند، براي مثال فرزندان والدين سيگاري به احتمال زياد سيگاري خواهند شد.. توجه داشته باشيد كه نگرش، طرز تلقی و رفتار شما ممكن است شكل دهنده انتخاب فرزند برای مصرف مشروبات الكلی يا موادمخدر باشد.
مواظب تعارض و دوگانگي بين صحبت ها و رفتار خود باشيد.
به خاطر داشته باشيد كودكان در درك علايمی كه توسط والدين, هنگام رفتار داده می شود, بسيار زيرك هستند. اين رفتارها ممكن است انجام عملی ناخوشايند يا عدم صداقت باشد.
مطمئن شويد فرزند شما ارزش هاي خانوادگي را به درستي درك كرده است.
گاهي والدين فرضی را اشتباه بيان ميكنند و كودك آن را به همان صورت جذب مي كند و ديگر هيچ گاه درباره آن بحث نمی شود. در اين صورت می توانيد برای اطمينان از درك كامل مفاهيم توسط فرزند خود آنها را آزمايش كنيد. مثلا هنگام صرف شام ميتوانيد از فرزند خود بپرسيد » اگر هنگام ترك سالن سينما از جيب نفر جلوی شما چند اسكناس هزار تومانی به زمين بيفتدچه كار خواهيد كرد؟ .«
بايد عليه مصرف مشروبات الكلي و موادمخدر, قوانيني وضع كرد و براجراي آنها نظارت كرد:
به عنوان پدر و مادر، ما مسوول وضع قانون برای فرزندان خود هستيم وآنها موظف به اجرای قوانين هستند. به ويژه هنگامی كه با مصرف مشروبات الكلی و ساير مواد مخدر روبرو هستيم، قوانين شديدی برای حفظ سلامتی فرزندان نياز است. قانون گذاری تنها نيمی از كار است، هنگامی كه قانونی نقض شد, بايد مجازات هايی را برای آنان در نظر بگيريم.
دقيق و جزيي نگر باشيد.
به طور واضح برای فرزند خود توضيح دهيد دليل وجود قوانين موجود درجامعه و قوانينی كه شما در خانه وضع كرده ايد چيست. قوانين را با فرزند خودبرشماريد و بگوييد چه انتظاری از آنها داريد. در مورد نتايج نقض قانون نيز
تذكر دهيد؛ هنگام نقض قانون چه تنبيه هايي وجود دارد، نحوه اجرای آنها چگونه خواهد بود، زمان آنها چقدر خواهد بود و هدف از تنبيه، رسيدن به چه منظوری است.
با ثبات باشيد.
به فرزند خود گوشزد كنيد قانون منع مصرف مشروبات الكلی و ساير موادمخدر درهمه مكانها و همه وقت لازم الاجرا است. در خانه خود، در خانه دوست و هر كجا كه فرزندتان می رود.
منطقی و قابل باور باشيد.
پيامدهای عجيب و غريب جديد را حتی قبل از نقض قانون اضافه نكنيد.از تهديدهای غير واقعی نظير » وقتی بابات بياد خونه می كشتت « اجتناب ورزيد و به جای آن به هنگام نقض قانون به آرامی به فرزند خود گوشزد كنيد
كه منتظر مجازاتی كه قبلا راجع به آن صحبت شده باشد.
از واقعيت ها آگاه باشيد.
به عنوان پدر و مادر، بايد درباره مشروبات الكلی و مواد مخدر آگاهی كاملی داشته باشيم تا بتوانيم اطلاعاتی صحيح و جديد را در اختيار فرزندان خود قرار دهيم. اگر ما درباره مواد مخدری كه مصرف متداول دارد، دانش كافی داشته باشيم و تاثيرات آنها بر روی ذهن و جسم را بدانيم و همچنين از نشانگان مصرف آن مطلع باشيم، مي توانيم با هوشياری كامل در خصوص اين موضوعات با فرزندان خود بحث كنيم. به علاوه والدين مطلع قابليت شناخت دقيق تر و بهتر مشكلات مربوط به نشانگان مصرف الكل يا مواد را خواهند داشت . حداقل مواردی كه بايد بدانيد شامل موارد زير است:
• انواع و اقسام مشروبات الكلی و مواد مخدر متداول و خطرات همراه آنها
• وسايل مصرف موادمخدر برای هر نوع ويژه آن
• اسامي و عناوين خياباني مواد مخدر و شكل و شباهت ظاهری موادمخدر
• علايم مصرف مشروبات الكلی و موادمخدر و گوش به زنگی نسبت به تغييرات رفتاری يا ظاهری فرزندان خود
• نحوه طلب كمك در اسرع وقت هنگامی كه مشكوك به مصرف موادمخدر در فرزند خود هستيد.


منبع :
راهنمای والدین برای پیشگیری (گسترش دنیای عاری ازمواد مخدر)
مترجم :حمیدرضا طاهری نخست