ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4749
بازديدکنندگان امروز: 1823
کل بازديدکنندگان: 8984084
بازديدکنندگان آنلاين: 5
زمان بارگزاري صفحه: 1.6050 ثانيه
برای پیشگیری از ایدز پیشگام شویم

برای پیشگیری از ایدز پیشگام شویم
 
 
  
 بسیج جهانی ایدز
بسیج جهانی ایدز، فعالیت‌های مربوط به ایدز در سراسر جهان را به‌هم پیوند داده و تقویت کرده است. این بسیج با رویکردی مشارکتی مردم را همصدا میکند با این هدف که رهبران جهان و دولت‌ها بر تعهدات خود درباره ایدز پایبند بمانند. یکی از مشهودترین جنبه‌های این بسیج، روز جهانی ایدز یعنی روزی برای اقدام و آگاهی مشترک است که هر ساله در اول دسامبر برابر با 10 آذر ماه گرامی داشته می‌شود.

UNAIDS در سال 1997 بسیج ایدز را بنا نهاد. این بسیج هم‌اکنون به‌وسیله گروه حمایتی بسیج جهانی ایدز اداره می‌شود که تحت نظارت نمایندگان بزرگترین شبکه‌های مردمی در جهان است و دفاتری در هلند و آفریقای جنوبی دارد.

موضوع روز جهانی ایدز: پیشگام شدن
در راستای موضوع سال گذشته که پاسخگویی بود، موضوع روز جهانی ایدز در سال‌های 2007 و 2008 "پیشگامی" است.

شعار جاری بسیج روز جهانی ایدز "هم‌پیمان در برابر گسترش ایدز" است.

این همه‌گیری جهانی در سال 2006 به رکورد بی‌سابقه ابتلای 4 میلیون و 300 هزار نفر به اچ-آی-وی رسید که این تعداد بیشتر از سال‌های گذشته بود. با وجود تلاش‌هایی که برای ایجاد پاسخگویی در مسؤولان، انجام گرفته است، میزان پیشرفت در متوقف نمودن گسترش اچ-آی-وی، هنوز بسیار کمتر از اهداف پیش‌بینی شده است. تلاش‌های ما با سرعت و میزان دلخواه به پیش نمی‌رود. بسیاری از تعهدات سیاسی، از جمله آنهایی که در اجلاس ویژه مجمع عمومی درباره اچ-آی-وی در سال 2001 داده شدند، تحقق نیافته است. دلیل اصلی این موضوع، ضعف‌های مدیریتی در تمامی سطوح است.

در بسیاری جنبه‌ها راهبری قوی و متعهد منجر به پیشرفت‌های قابل توجهی در پاسخ به اچ-آی-وی شده است. پیشگامان را از ابتکارها، نگرش، و اقداماتشان می‌توان شناخت. آنان الگوی افراد دیگر می‌شوند و در مواجهه با مشکلات پایداری می‌کنند. اما پیشگامان همواره مسئولین اداری نیستند. برای پيشی گرفتن از همه‌گیری جهانی ایدز، باید در تمامی عرصه ها؛ در بین افراد، مدارس، خانواده‌ها، محل‌های کار، اماکن مذهبی، کشورها و در سطح بین‌المللـی پیشـگام بود. در نظر گرفتن "پیشگامی" به‌عنوان موضوع روز جهانی ایدز 2007 و 2008 باعث تشویق این روحیه و انگیزه دادن به آنانی می‌شود که در شرایط و سطوح مختلف جامعه، گام اول را بر می‌دارند.

پیام‌های اصلی: بسط دادن موضوع
روز جهانی ایدز، روزی است که مردم سراسر جهان باهم برای تلاشی مشترک جهت افزایش آگاهی درباره اچ-آی-وی و بیان همبستگی جهانی در رويارويی با این همه‌گیری متحد می‌شوند. افراد، گروه‌ها و سازمان‌ها می‌توانند از موضوع "پیشگامی" و شعار "هم‌پیمان در برابر گسترش ایدز" برای بهبود فعالیت‌های خود استفاده کنند. موضوع "پیشگامی" فرصتی برای تأثير بر سیاست‌گذاران و رسانه‌ها را فراهم می‌آورد. اشخاص، شرکت‌های خصوصی، رسانه‌ها، دولت‌ها و مؤسسات گوناگون از روز جهانی ایدز و موضوع آن به‌عنوان فرصتی برای نشان دادن تعهد و اقدام درباره اچ-آی-وی استقبال می‌کنند.

در حالی که این موضوع از نظر ماهیت، جهانی است، پیام‌ها و بسیج‌های روز جهانی ایدز را می توان به بهترین وجه در سطوح محلی و ملی شکل داد. مجریان بسیج می‌توانند بر اساس نیازهای خود یا منطقه، موضوع را بومی کنند. برای مثال بسیج‌هایی که گرایش سیاسی دارند و خطاب به دولت‌ها هستند می‌توانند شعار "اينک برای درمان پیشگام شوید: مردم همچنان می‌میرند؛ به ‌پیمان خود در برابر گسترش ایدز وفا کنید" را استفاده کنند. بسیج‌ها می‌توانند برای تحریک بخش‌خاص از جامعه طراحی گردند، برای مثال "کارگران نساجی، در برابر ایدز در محل کار هم‌پیمان شوید." پیشگامی می‌تواند شکل ساده نیز داشته باشد مانند اطلاع‌رسانی فردی درباره ایدز به دیگران.

موضوع پیشگامی به اندازه‌ای انعطاف‌پذیر طراحی شده است که خواسته‌های مد نظر این بسیج همگانی را فراهم می‌آورد. می‌توان از آن برای به چالش کشیدن یا انتقاد از مسئولینی که به تعهد خود عمل نمی‌کنند، استفاده کرد و يا از مسئولینی که ابتکاراتی به خرج داده و به تعهد خود درباره ايدز عمل نموده‌اند، تقدير کرد. از این موضوع می‌توان برای ترغیب و الهام بخشیدن به مردم در زمينه پذیرش نقش پیشگامی برای هم‌پیمان شدن در برابر همه‌گیری ایدز بهره برد.

شما چه کاری می‌توانید انجام دهید؟
در زير به پاره‌ای از ایده‌های کلی اشاره شده است تا از آن جهت برنامه‌ریزی فعالیت‌های روز جهانی ایدز، حول جنبه‌های گوناگون پیشگامی الهام بگیرید.

تعهد به "پیشگام شدن"
گروه حمایتی بسیج جهانی ایدز یک فرم برای "تعهد پیشگامی" ایجاد کرده است. افراد از طریق وب‌سایت بسیج جهانی، به‌وسیله سازمان‌های شریک یا با امضا کردن فرم صفحه بعد می‌توانند در پشتیبانی از گسترش خدمات فراگیر پیشگیری، درمان، مراقبت و حمایت درباره اچ-آی-وی پیشگام شوند. روندی ساده که در آن به نام شخص، آدرس پست الکترونیک او، کشور و متن تعهد پيشگامی نياز است و بخشی برای الصاق عکس دارد. ما برای شما تعهدی انتخابی مطرح می‌کنيم یا خود می‌توانید تعهدتان را قيد کنید. اسم‌ها و عکس‌های جمع‌آوری شده برای ترغیب سیاست‌گذاران به پیشگامی و اقدام در زمینه ایدز به کار خواهد رفت. همصدا شدن تأثیر بیشتری خواهد داشت. برای شرکت در اين امر و تکميل فرم "پيشگام شويد" مراجعه کنید به سايت:

www.worldaidscampaign.org

نوشتن نامه
نامه نوشتن و ارسال پست الکترونیک به چهرههای ملی و محلی را هماهنگ کنيد که پیشگامی آنان برای متوقف کردن گسترش ایدز لازم است.

مراسم
حول محور موضوع پیشگامی مراسمی سازمان‌دهی نمایید یا از پیشگامانی که قبلاً اقدامی
شاخص انجام داده‌اند تجلیل کنيد. به منظور تجلیل از "پیشگامی" جایزه بدهید یا رقابت برگزار نمایید.

اجلاس
با همکاری سازمان‌های محلی اجلاسهایی برگزار کنيد.

نمایشگاه‌های پوستر و عکس یا نمایش فیلم و سایر موارد اطلاع‌رسانی
دیدن عکس‌ و فیلم می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از افراد باشد. گروه حمایتی بسیج جهانی ایدز مجموعه‌ای ویژه شامل پوستر و لوح فشرده جهت توزیع دارد که می‌توان از آن برای اقدامات و مراسم خاص روز جهانی ایدز استفاده کرد.

پیشگام باشید
با اقدامات خود دیگران را ترغیب کنيد با ایدز مبارزه نمایند، بروشور های روز جهانی ایدز را توزیع و وب سایت طراحی کنید، ایجاد و هدایت بحث از راه پست الکترونيک را به عهده بگیرید، همایشی در روز جهانی ایدز برگزار کنید، میزبان مراسمی جهت جمع آوری پول برای سازمان های محلی فعال در زمینه ایدز باشید و یا در مورد ایدز با خانواده و دوستان به منظور افزایش آگاهی گفتگو کنید.