ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4029
بازديدکنندگان امروز: 436
کل بازديدکنندگان: 8975857
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 1.7900 ثانيه
عدم مصرف نمک سنگ و نمک دریا

عدم مصرف سنگ نمک و نمک دریا

با توجه به تبلیغات غیر واقع و مردم فریب و خطرات جبران ناپذیر اخیر در خصوص مصرف نمک های طبیعی (نمک دریا و سنگ نمک ) و تهدید جدی برای سلامت آحاد مردم که بعضا از طریق سایت های شخصی راه اندازی شده منتشر می شود به اطلاع می رساند:
ید یکی از ریز مغذیهای اساسی است که با شرکت در تولید هورمون تیروئید و تاثیر این هورمون در سلامت و اعمال حیاتی انسان از دوران جنینی ، کودکی و بلوغ دلیل عمده اهمیت ید است . کمبود ید سبب بروز اختلال های وسیعی می شود که مهمترین آنها اثر مخرب بر توانایی های ذهنی و جسمی افراد جامعه و به خصوص کودکان و نوجوانان است . بدون شک کمبود ید مهمترین عامل عقب افتادگی رشد ذهنی بشر است که البته قابل پیشگیری است . شایع ترین تجلی بالینی کمبود ید به صورت گواتر بوده که کمبود شدید با اختلال عملکرد این غده توام می گردد اما بسیاری از اثرات کمبود ید در کاهش فعالیت مغزی است که ممکن است ظاهرا نمایان نباشد . با شناخت جدی کمبود ید در سال 1368 در ایران و تلاش های ارزنده و مستمر ، همکاری و همدلی جمع عظیمی از فرهیختگان و پژوهشگران کشور ، عزم و ارده ملی ادارات ذیربط وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی ، وزارت صنایع و جهاد کشاورزی و همچنین مشارکت مستمر دانشگاههای علوم پزشکی کشور و در یک کلام تجلی زیبای عزم ملی و همکاری های درون بخشی و برون بخشی ، حذف اختلالات ناشی از کمبود ید در مدت کمتر از یک دهه در کشور صورت گرفت و جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشور عاری از کمبود ید در سال 2000 شناخته شد و به دنبال آن هرساله با توفیقات الهی و همکاری های مستمر سیاست گزاران و مجریان سلامت موجبات استمرار حذف کمبود ید در کشور فراهم شده است.
متاسفانه تبلیغات ناآگاهانه و وسیع انواع نمک های دریا و سنگ نمک با عنوان طبیعی و داشتن خواص درمانی و عدم تاثیر مصرف در بیماران دارای فشارخون بالا ، بیماران قلبی ، دیابتی و مادران باردار و هزار و یک خاصیت غیر واقع ، غیر منطقی و غیر علمی به عنوان یک تهدید جدی برای هم مهیهنانمان شده است.
عوارض جبران ناپذیر هدم وجود ید از یک سو وهمچنین وجود فلزات سنگین همچون سرب ، کادمیوم ، جیوه و ... که باعث بروز انواع سرطان و بیماری های کلیوی و... وسوی دیگر وجود گچ و شن و ماسه به عنوان یک ناخالصی غیر محلول در نمک های معرفی شده به عنوان نمک های طبیعی (سنگ نمک ، نمک دریا ) باعث گمراهی آحاد مردم و مصرف آن تهدید جدی برای سلامت مردم می باشد.