ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 8631
بازديدکنندگان امروز: 6925
کل بازديدکنندگان: 8942894
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 1.6090 ثانيه
بیماری برگر

بيماري برگر (beurger) در کمین دستان و پاهای افراد سیگاری

 


برخی بیماری ها (به ویژه بیماری های عروقی) ناشی از مصرف بیش از اندازه دخانیات وجود داردکه شاید شما با این نوع  از بیماری ها آشنا نباشید و مسبب اصلی آن مواد سمی داخل مواد دخانی مانند نیکوتین و انواع تنباکوهای معطر که به تازگی بازار را پر کرده اند، است و باعث ابتلا فرد به بیماری های عروقی می شود.

 سيگار دليل اصلي ايجاد بيماري برگر  (beurger ) در افراد سيگاري است. در اين بيماري شريان و رگ هاي خوني كوچك (مويرگ ها) به علت ايجاد تصلب شرايين مسدود مي شوند. انسداد رگ ها باعث مي شود خون رساني به بافت ها به درستي انجام نشود و حتي در اين رگ ها لخته خون ايجاد شود. اين اتفاق بيشتر در بافت اندام انتهايي بدن مثل انگشتان دست و پا رخ مي دهد.

از علائم ظاهري اين بيماري مي توان به درد متناوب در روي پا يا ساق پا، تغيير رنگ بافت به صورت آبي شدن، احساس گرمي و گزگز كردن پاها به هنگام قرار گرفتن در معرض سرما نام برد (در سرما، رگ‌های‌ خونی‌ منقبض‌ شده‌ و خون رساني به‌ انتهای‌ اندام‌ها به خوبي صورت نمي گيرد و اين حالت در افراد سيگاري به علت اسپاسم و تصلب شرايين ايجاده شده (در اثر نيكوتين) افزوده می شود.

در اين بيماري كه نوعي اختلال انسدادي عروق است عدم خون رساني به بافت، گاهی منجر به تحلیل‌ رفتن‌ عضلات ‌و بروز زخم هاي دردناك روي انگشتان و نوك انگشتان دست و بویژه پا  و در نهایت قانقاریا در پا در اثر فقدان‌ خون رسانی‌ مي شود كه در این‌ حالت‌ ممكن است پزشكان لاجرم اقدام به قطع عضو کنند.

 همانطور كه اشاره شد سیگار کشیدن‌ یک‌ عامل‌ بسیار مهم‌ در بروز این‌ بیماری‌ است‌. به‌ واقع‌، این‌ بیماری‌ در افراد غیرسیگاری‌ بسیار نادر است‌ و حداکثر شیوع‌ این‌ بیماری‌ در مردان‌ سیگاری 20 تا 40  ساله‌ است‌، استرس، هواي سرد و وجود سابقه خانوادگي در ابتلا به اين بيماري موثر بوده و متاسفانه درحال حاضر درمان قطعي براي اين بيماري وجود ندارد و حتي در صورت کنترل علائم، پس از مدتي ديگر نمي توان جلوي آنها را گرفت.

تحقيقات نشان داده است نيکوتين موجود در سيگار باعث مسدود شدن عروق فرد مبتلا به بيماري "برگر" مي شود. مجراي ظريف و طبيعي رگها به تدريج در اثر نشست رسوبات تنگ مي شود و رسوب كلسترول و كلسيم درست همانند رسوبات داخل لوله سماور يا كتري با نشستن بر ديواره داخلي رگها، عبور خون را دشوار مي كند و سيگار عاملي مهم در ايجاد رسوبات است.

متأسفانه بروز بيماري هاي عروقي بسيار تدريجي است و از آنجا كه ظرفيت عروق در بدن دهها برابر بيش از نياز واقعي است، بيماري عروقي تا گرفتگي كمتر از 75 درصد يك رگ هيچگونه علايمي از خود نشان نمي دهد.

بنابراين شخصي كه سال ها سيگار مي كشد،به دليل بي خبري از پيشرفت ضايعات عروقی، متوجه تاثير سوء سيگار نيست و زماني كه گرفتگي به حد بالايي رسيد و علايم بيماري شروع شد، علايمي نظير سكته مغزي قلبي، عدم توانايي براي راه رفتن و بروز زخمهاي درناك در انگشتان در مدت كوتاهي بروز مي يابد.

ترک سيگار تنها راه مبارزه با بيماري "برگر" بوده و از آنجا که هنوز هيچ درمان موثري براي بيماري ياد شده وجود ندارد، توصيه پزشكان به کليه افراد سيگاري، پيشگيري توسط قطع مصرف سيگار است.

تحقيقات نشان داده است اكثر قريب به اتفاق موارد اين بيماري با قطع سيگار مهار مي شود، اما بسياري از افراد سيگاري با وجود دردهاي طاقت فرسا و قطع انگشتان دست و پا، به كشيدن سيگار ادامه مي دهند. "برگر" یکی از صدها بیماری است که در کمین سلامتی شما است که می تواند شما را از زندگی اجتماعی و بیشترین بار هزینه درمانی را برای شما ایجاد نماید پس با زندگی بدون دخانیات این شانس را به خود و زندگی و حیات باسلامت خود را به خانواده تان هدیه بدهید./