ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3689
بازديدکنندگان امروز: 1109
کل بازديدکنندگان: 8998352
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 1.6330 ثانيه
مهارت خودآگاهی

خودآگاهی یعنی در مقابل آینه تمام قد ایستادن وعلاوه بر ویژگی های جسمانی مانند رنگ پوست ،رنگ چشم،قد ،وزن و ... درباره ویژگی های شخصیتی خود مانند مهربان یا پرخاشگر، واقع گرا بودن یا تخیل گرایی و ...نیز بدانیم و آگاه باشیم .
مهارت خودآگاهی به ما کمک می کند تا بتوانیم شناخت بیشتری درمورد خود ،خصوصیات نیازها ،خواسته ها،اهداف ،نقاط ضعف،نقاط قوت،احساسات،ارزش و هویت خود اطلاع داشته باشیم.
اکثر ما فقط درمورد ویژگی های کلی و عمومی خود از جمله سن،جنس،نام و نام خانوادگی، تحصیلات و ... خود صحبت می کنیم و از ویژگی های شخصیتی و رفتاری خود اطلاع کافی نداریم . نمی دانیم چه کارهایی را خوب می توانیم انجام دهیم ، چه ویژگی های اخلاقی خوب و مثبتی داریم، به چه علت مهربان هستیم و هزار سوال دیگر.
اجزای مهارت خودآگاهی شامل: عزت نفس و ارزش قائل شدن برای خود،شناخت احساسات و هوش هیجانی است . کسانی که مهارت خودآگاهی دارند می توانند از احساسات خود و دیگران به منظور دستیابی بیشتر و بهره مندی از زندگی استفاده کنند.
این افراد نسبت به نظر دیگران بی تفاوت نیستند و آنها را با استدلال می پذیرند یا رد می کنند .
مهارت خودآگاهی به ما کمک می کند تا:
احساسات خود را بشناسیم، از نیازها و راههای رفع آنها از مسیر سالم آگاه شویم ، واقع گرا باشیم، و از هویت یابی سالم بهره مند باشیم.