ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3647
بازديدکنندگان امروز: 1417
کل بازديدکنندگان: 8998661
بازديدکنندگان آنلاين: 2
زمان بارگزاري صفحه: 1.5950 ثانيه
مهارت حل مسئله

حل مسئله
"یکی دیگر از انواع مهارت های زندگی "
وقتی با موقعیتی روبه رو می شویم که نمی توانیم با اطلاعات و مهارتی که در آن لحظه داریم به آن موقعیت پاسخ دهیم در واقع با مسئله ای روبه رو هستیم و آنچه به شکل مشکل تجربه می شود چهره واقعی و منطقی زندگی است و هنر زندگی در حل کردن یا کنار آمدن با آن است. سختی ها و مشکلات انحراف از یک قاعده اساسی زندگی است.
فرصت ها درون مشکلات نهفته اند و مشکلات فرصتی را بوجود می آورند تا به رشد روانی- اجتماعی برسیم. مثلا احساس رضایتی که بعد از حل یک مشکل به ما دست می دهد خود باعث بالا رفتن حس اعتماد به نفس در ما می شود.
نکته ای که ما باید به آن توجه داشته باشیم این است که برای مقابله با مشکلات و یافتن راه حل بدانیم که در چه موقعیتی هستیم و بر احساس اینجا و اکنون خود آگاه باشیم.
گاهی بهتر است بعضی از مسائل زندگی بویژه مسائل و مشکلات زناشویی را کمی به تعویق بیندازیم و خوب درباره آن فکر کنیم (درباره موقعیت و احساسی که الان داریم ) و بعد در شرایط بهتری صحبت کنیم. زیرا در غیر این صورت کسی که آسیب می بیند فقط خوده ما هستیم .
معمولا به دلیل اینکه راه حل ها از پیش موجود نیستند و گاهی باید آنها را جستجو کرد تنش هایی بوجود می آید و هنگامیکه تنش زیاد تر شود اضطراب بر ما غلبه می کند و انرژی به جای صرف یافتن راه حل در راه کنترل هیجان مصرف می شود.
عواملی که مانع از خوب فکر کردن ما برای یافتن راه حل می شود:
- شتاب کردن : زمانیکه اولین راه حلی که به ذهن می آید را بدون بررسی پیامدهای آن اجرا کنیم مسلما راه حل مناسبی نخواهد بود.
- احساسات: همه ما تجربه کرده ایم که هنگام وجود مشکل در زندگی احساسات ناخوشایند مثل ترس ،دلهره،نگرانی،بر ما غلبه می کند .
" به خودتان و مشکلاتتان بنگرید .... آخرین مشکل خود را در ذهن مرور کنید ....چه احساسی داشتید ؟ آیا ریشه این احساسات به ترس از تغییر کردن در زندگی و ترس از طرد شدن ازسوی دیگران نمی رسد ؟"
- تعصب : گاهی یکی از موانع برای یافتن راه حل مناسب پافشاری ما برای قبول نکردن اشتباهاتمان است. گاهی قبول نمی کنیم که راه رفته ما اشتباه بوده و زمان آن رسیده که از دیگران کمک بگیریم.
پس بیایید با تعریف و مشخص کردن مسئله و مشکلاتمان
اولویت بندی کردن آنها بر اساس مهم بودن
یافتن راه حل های مختلف و انتخاب بهترین راه حل از بین آنها
فرصتی که از سوی خداوند در درون مشکل نهفته شده را به نفع خود پیدا کنیم.