ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3888
بازديدکنندگان امروز: 7347
کل بازديدکنندگان: 8943316
بازديدکنندگان آنلاين: 11
زمان بارگزاري صفحه: 1.3390 ثانيه
روش های تشخیص کافی بودن شیرمادر

هفته شیر مادر (16-10 مرداد) گرامی باد

شعار امسال : حمایت از مادران شیرده شاغل برای تغذیه کودک با شیر مادر و پرورش او

روش های تشخیص کافی بودن شیرمادر

مهم است که مادر اطمینان و اعتماد به نفس لازم در مورد توانایی تغذیه فرزندش را داشته باشد. این اعتماد به نفس می تواند در تحریک، تولید و ترشح شیر او بسیار موثر باشد به علاوه در همان هفته های اول هم راه هایی وجود دارد که سبب می شود مادر اطمینان خاطر پیدا کند که شیرخوارش به مقدار کافی شیر دریافت نموده است.
افزایش وزن، دفعات ادرار و دفعات مدفوع بهترین نشانه ها دریافت شیر است.
الف: افزایش وزن
مهمترین نشانه کافی بودن شیرمادر افزایش وزن شیرخوار طبق منحنی رشد اوست
معمولاً نوزادان پس از تولد، مقداری از وزن خود را از دست می دهند (آب اضافی ذخیره شده در بین سلول ها)، کاهش وزن نوزاد معمولاً 5 درصد و حداکثر تا 7 درصد طبیعی است. کاهش وزن اگر بیش از 5 درصد باشد باید نوزاد را قبل از این که دچار مشکل جدی شود ارزیابی نمود.
نوزادانی که به طریق زایمان طبیعی متولد شده و به طور انحصاری و به طور مکرر با شیرمادر تغذیه می شوند نسبت به نوزادانی که از طریق سزارین به دنیا می آیند وزن کمتری از دست می دهند و کاهش وزن آنان سریع تر جبران می شود.
به طور کلی در سه ماه اول زندگی، شیرخوار 25 تا 30 گرم در روز وزن می گیرد که در هر ماه حدود 750 تا 1000 گرم است.
ب: دفع ادرار و مدفوع:
به عنوان یک قانون سرانگشتی، حداقل دفعات ادرار و مدفوع در روز اول، یک بار ادرار و یک بار مدفوع. روز دوم دو بار ادرار و دو بار مدفوع و روز سوم سه بار ادرار و سه بار مدفوع می باشد.
ادرار نوزاد باید رقیق و زرد کم رنگ بوده و بوی تندی نداشته و کدر نباشد. خیسی پوشک باید در حد خیس شدن با 30 میلی لیتر آب باشد. توصیه می شود تا دو ماهگی از پوشک های با قابلیت جذب بالا استفاده نشود زیرا مقدار واقعی ادرار را مشخص نمی کند.
از روز چهارم تولد به بعد نوزادی که فقط شیرمادر می خورد در هر 24 ساعت حداقل شش کهنه را خیس می نماید. بعد از 6 تا 8 هفته اول زندگی، دفعات دفع ادرار به دلیل افزایش حجم مثانه کمتر ولی حجم ادرار بیشتر، مدفوع نوزاد در 3 تا 4 روز اول غلیظ، سیاه رنگ و چسبنده است (قیری) بعد از روز چهارم مدفوع بینابینی و به رنگ سبز متمایل به سیاه تا سبز قهوه ای شده و در طی دو تا سه روز بعد به رنگ زرد طلایی با قوام شل ولی دانه دانه تغییر می یابد.
در ماه اول زندگی معمولاً نوزاد چهار با و یا بیشتر در روز مدفوع می کند ولی ممکن است به ازاء هر نوبت شیرخوردن یک بار دفع مدفوع داشته باشد.
از هفته چهارم زندگی به بعد اگر دفعات دفع مدفوع حداقل سه بار یا بیشتر در روز باشد نشانه دریافت کافی شیرمادر است.
فاصله بین دفعات مدفوع به تدریج افزایش می یابد به طوری که در شیرخواران بزرگتر ممکن است چندبار در روز و یا حتی هر سه یا هفت روز یک بار باشد به شرط این که فرم مدفوع طبیعی بوده و قوام سفت نداشته باشد.
ج: سایر نشانه های کافی بودن شیرمادر
• ریتم مکیدن در طی شیرخوردن از شش بار مکیدن و یک بار قورت دادن (بلعیدن) در شروع هر نوبت شیر خوردن، به یک یا دوبار مکیدن و یک بار قورت دادن تغییر می کند. (مکیدن های سریعتر و سطحی تر به مکیدن های آرام تر و عمیق تر تبدیل می شود)
• وزن نوزاد در روز دهم تا حداکثر روز 14 تولد به وزن تولدش می رسد.
• شیرخوار در فاصله دفعات تغذیه راضی به نظر رسیده و به مدت یک تا دو ساعت می خوابد، خودش بیدار شده و علائم گرسنگی را بروز می دهد.
• شیرخوار هوشیار و فعال است.
• پستان های مادر بعد از شیردادن نرم تر می شود.
• به طور کلی افزایش وزن مطابق منحنی رشد، دفع ادرار و مدفوع طبق آن چه که گفته شد، ظاهر سالم، چشم های براق، پوست شاداب با قوام و رنگ طبیعی، هوشیاری، فعال بودن و خواب خوب نشانه های دریافت کافی شیرمادر است.
ترشح شیر
• مقدار شیر مادر معمولاً از روز سوم تا چهارم بعد از زایمان به سرعت افزایش می یابد. در زایامن اول ممکن است این زمان 5 الی 6 روز باشد.
• در طول دو هفته اول عمر، آغوز به تدریج با شیرمادر کامل جایگزین می شود.
• در طول ماه اول شیردهی، بعضی از مادران به دلیل تغییرات هورمونی بعد از زایمان اظهار می دارند پستانهایشان نرم تر شده است. این امر طبیعی است و نباید فکر کنند که شیرشان کم شده است.
• یک شیرخوار سالم خود برنامه تغذیه اش را تنظیم می کند ولی در مورد نوزادان نارس یا بیمار ممکن است لازم باشد نوزاد را به طور منظم جهت شیرخوردن بیدار کرد.
• مقدار تولید شیر مادر به دفعات مکرر تغذیه شیرخوار و مکیدن صحیح و موثر و تخلیه کامل پستان بستگی دارد.
• دادن شیرخشک، آب قند، داروهای گیاهی و هر ماده غذایی به نوزاد در هر زمان به خصوص در چند روز اول عمر علاوه بر خطر آلودگی و ایجاد حساسیت مانع افزایش مناسب حجم شیرمادر و حتی عدم موفقیت او در ادامه شیرده می شود.

تهیه و تنظیم : مریم خادم -کارشناس کودکان مرکز بهداشت شهرستان