ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 5566
بازديدکنندگان امروز: 1934
کل بازديدکنندگان: 8937884
بازديدکنندگان آنلاين: 6
زمان بارگزاري صفحه: 1.5510 ثانيه
عوامل موثر در فرزندآوری سالم در مردان:

 

عوامل موثر در فرزندآوری سالم در مردان:

مردان نیز مانند زنان قبل از اقدام برای فرزند آوری بایستی برای افزایش شانس موفقیت در بارداری وتولد نوزاد سالم نکاتی را رعایت وآمادگی لازم را کسب نمایند.  در این مقاله به برخی از آمادگی های جسمانی و روانی لازم برای مردان در این خصوص اشاره می شود:

سن پدر:

اگر چه جهش های ژنی در مردان مسن میزان بروز بیماریهای ژنتیکی در فرزندان را تنها مختصری افزایش می دهد  اما به هرحال توصیه می شود زوجین فرزندآوری را به تاخیر نیندازند تا عامل سن کمترین اثر نابجا را روی سلامت جنین بگذارد.

 بررسی وضعیت سلامت:

اولین گام برای یک پدر بررسی تمام جنبه های سلامتی او قبل از اقدام به فرزندآوری است. این فرصت بهترین زمان برای ترک سیگارکشیدن، توقف مصرف مواد مخدرتفریحی، جلوگیری ازهرگونه مصرف الکل، و ازدست دادن وزن اضافی می باشد. چاقی و مصرف سیگار برروی کمیت وکیفیت نطفه مرد اثر منفی دارد همچنین مردان بایستی برای یک معاینه پزشکی کامل به پزشک مراجعه نمایند و یک ارزیابی کامل از وضعیت سلامت تمام ارگان های بدن خود داشته باشند، به ویژه معاینات قلبی، بررسی فشارخون، معاینه دستگاه ادراری وتناسلی، بررسی آزمایشگاهی قند وچربی خون  و..... را انجام دهند. برخی بیماری ها بر روی قدرت باروری مردان اثر منفی دارد که در این ویزیت ها مشخص گردیده وتوصیه های درمانی در زمان مناسب ارایه می گردد.

حفظ سلامتی دستگاه تناسلی:

برای موفقیت در بارداری بایستی نطفه(اسپرم) سالم مرد درکنار نطفه زن قرارگیرد. یک انزال  سالم حاوی حدود 2 میلی لیتر از مایع منی و حدود 40 میلیون اسپرم است لذا توصیه می شود از استفاده مکرر از سونا، وان آب داغ، دوچرخه سواری طولانی یا هراقدامی که دمای بیضه ها را افزایش می دهد پرهیز نمایند چون کمیت وکیفیت اسپرمها را دچاراشکال می کند. همچنین پرهیز ازداشتن روابط جنسی خارج از محدوده زناشویی وحفظ بهداشت ناحیه تناسلی بسیار اهمیت دارد زیرا برخی از عفونتهای جنسی در کاهش قدرت باروری مرد تاثیر بسزایی دارد. همچنین روابط جنسی در چهارچوب پیمان مقدس زناشویی وبا حفظ کرامت انسانی زن انجام شود متاسفانه امروزه شیوع بالای عفونت های هپاتیت و ایدز در روابط لجام گسیخته جنسی دیده می شودکه علاوه برتهدید سلامت مردان، سلامت همسر و فرزند را به مخاطره می اندازد.

شغل پدر:

نکته مهم دیگر بهداشت حرفه ای شغل مردان می باشد. مشاغلی که مرد بطور مکرر با آلودگی های زیست محیطی مثل آفت کشها،کودهای شیمیایی، نیکل، مواد پتروشیمی، بنزن، سرب، جیوه وعناصر خطرناک در ارتباط است بر کمیت وکیفیت اسپرم مرد تاثیرمنفی داشته و با احتمال کمتر حتی باعث ناباروری وسقط جنین نیز خواهد گردید. بایستی دراین موارد معاینات وآزمایشات مشخص شده در دستورالعمل های طب کار پیگیری وتوصیه های متخصصین در این رابطه  با جدیت انجام گیرد.

رژیم غذایی:

گاهی برخی مردان با مصرف غذاهای بی خاصیت، تنقلات یا غذاهای آماده کیفیت اسپرم خود را پایین می آورند مواد مغذی خاصی وجود داردکه برکمیت وکیفیت  نطفه مرد تاثیر می گذارد که از جمله به موارد زیر اشاره می شود:

روی:  روی درتولید اسپرم موثراست درمطالعات مختلف افزایش روی در رژیم غذایی مردان نابارور هم تعداد اسپرم و هم تحرک اسپرم را بهبود داده است. از جمله غذاهای دارای روی می توان به این موارد اشاره کرد: گوشت، غلات سبوسدار، غذاهای دریایی وتخم مرغ.

منیزیم: اسپرم جهت داشتن تحرک کافی برای رسیدن به نطفه زن نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد. وجود منیزیم  برای تولید انرژی ضروری است وتحرک اسپرم وتولید اسپرم را افزایش می دهد. منیزیم در بسیاری از غذاها به مقدار فراوان یافت می شود. در یك رژیم غذایی معمول در صورت انتخاب درست غذاهای مصرفی می توان مقدار كافی آن را تامین كرد. منابع غذایی خوب منیزیم عبارتند از: دانه ها، مغزها، آجیل، سبزیجات برگی شكل مثل كلم، اسفناج ، غلات سبوس دار و حبوبات مثل لوبیا و سویا و غیره. تصفیه كردن غلاتی مانند آرد گندم و برنج سبب از بین رفتن املاح از جمله منیزیم می شود.

آرژنین: یکی دیگر از مواد مورد نیاز برای تولید اسپرم و مکمل افزایش تعداد اسپرم درمردان نابارور است. آرژنین نقش مهمی در تقسیم سلولی دارد. این ماده به دلیل افزایش خون رسانی به بافت ها باعث تقویت قوای جنسی و تقویت عملکرد کلیه می شود. آرژنین همچنین در سنتز سلولهای ایمنی و تقویت سیستم ایمنی نقش دارد. منابع غذایی آن شامل لبنیات، گوشت ها، ژلاتین، حبوبات و مغزدانه ها می باشد.

اسیدهای چرب ضروری: سلولهای اسپرم سالم درحدود 14 درصد از اسیدهای چرب ضروری تشکیل شده است. دراسپرم مردان نابارور سطح این مواد پایین است. بهترین راه دریافت این مواد خوردن ماهی مانند ماهی خالمخالی، ماهی تن و ماهی  قزل آلاو یا مکمل های روغن ماهی است.

آب انار: انار به عنوان یک منبع استثنایی ازآنتی اکسیدان ها است. درحالی که برخی ازتحقیقات نشان داده است که مصرف انارممکن است به مردان مبتلابه اختلال نعوظ کمک کند، تحقیقات جدید نیزنشان می دهدکه نوشیدن آب  انارمیتواند غلظت اسپرم وتحرک اسپرم را افزایش دهد.

 

سلامت روان:

بی شک یکی از عوامل مهم در تامین سلامت وامنیت خانواده سلامت روان پدر بعنوان مسئول خانواده می باشد معضلاتی مانند: اعتیاد به مواد افیونی، الکلیسم، ابتلا به بیماریهای روانی نهفته وآشکار، خشونت علیه زنان (چه خشونت جسمانی چه خشونت روانی مانند تحقیر وتوهین و بکارگیری الفاظ ناشایست)، انحرافات جنسی و... مانع از تعالی وسلامت خانواده می شود تحقیقات نشان داده است وجود معضلات فوق در پدر خانواده موجب می گردد  دوران بارداری توام با استرس ونگرانی سپری شود استرس مادر در دوران بارداری برروی تغذیه وخواب مادر اثر منفی گذاشته و رشد جنین کاهش می یابد نگرانی ها وآسیب های روانی مادر باردار موجب می شود ویزیت های مامایی را مرتب انجام ندهد و سلامت وی وفرزندش به مخاطره بیفتد همچنین مشکلات فوق می تواند عوارضی شامل موارد ذیل به جا بگذارد. خوشبختانه امروزه بسیاری از مشکلات روانی با دارو قابل کنترل است واین افراد به شرط پیگیری درمان خود می توانند مانند سایر افراد به زندگی طبیعی خود در کنار خانواده ادامه دهند.

جدول 1: برخی مشکلات روانی در پدر و عارضه مادری و جنینی مربوطه:

مشکلات پدر

عارضه مادری وجنینی

همسرآزاری بصورت خشونت وآسیب جسمانی یاخشونت روانی شامل تحقیر وتوهین

سقط-تغذیه ناکافی-مرده زایی تولد نوزاد کم وزن-اگرمادر مورد ضرب وشتم قرارگیرد احتمال کنده شدن جفت وایجاد خونریزی وحتی مرگ مادر وجود دارد

اعتیاد پدربه مواد افیونی

افزایش احتمال اعتیاد مادر-کاهش حمایت از مادر برای داشتن تغذیه صحیح و مراقبتهای مامایی

بیماریهای روانی کنترل نشده پدر

کاهش حمایت از مادر برای داشتن تغذیه صحیح و مراقبتهای مامایی-افزایش استرس مادر-افزایش احتمال خشونت برعلیه مادر وکودک

انحرافات جنسی پدر

افزایش احتمال ابتلا به عفونتهای جنسی از جمله ایدز وانتقال به مادر وجنین افزایش استرس مادربدلیل تزلزل بنیان خانواده

اگر زن و شوهر با آمادگی قبلی  بچه دار شوند، دوران بارداری سیر طبیعی خود را سپری خواهد کرد و هر روز، روزی توام با شادی برای پدر و مادر و بستگان خواهد بود. زن و شوهر برای تولد نوزاد خود روز شماری خواهند کرد و بالاخره نوزادی سالم و طبیعی به دامان پر مهر ومحبت مادر و پدر وارد خواهد شد.