ساختار معاونت
آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 

 

 

 


 

 

 

 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 4069
بازديدکنندگان امروز: 4070
کل بازديدکنندگان: 8996029
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 1.6310 ثانيه
آب مروارید

آب مرواريد شايعترين بيماري چشم در كهنسالي

ایسنا-يك متخصص چشم اظهار كرد: آب مرواريد شايعترين بيماري چشم در كهنسالي است كه به علت كمبود يد بيمار را خيلي زود متوجه مي‌كند و همين دليل خطر عمده‌اي براي بيماران ايجاد نمي‌كند.
دكتر سلطان‌سنجري در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران بيان كرد:‌ علاوه بر آب مرواريد خروج مايع از داخل چشم نيز چشم فرد را دچار اختلال مي‌كنند .

و ممكن است باعث بالا رفتن فشار داخل چشم شود كه براي جلوگيري از آن افراد بايد بعد از 40 سالگي حتما به پزشك مراجعه كنند و فشار داخل چشم خود را اندازه بگيرند. چرا كه با بالا رفتن فشار سلولهاي عصبي چشم از بين مي‌روند كه چون بدون علامت هستند وقتي فرد متوجه مي‌شود كه 90 درصد بينايي وي از بين رفته است.
وي در ادامه افزود: علاوه بر اين موارد تغييرات ديگري كه با افزايش سن رخ مي‌دهد تغييرات شبكيه است كه بسياري از آنها قابل درمان نيستند، ولي مي‌توان از عوارض آن جلوگيري كرد. اين بيماري‌ها كه در واقع پير شدن شبكيه است باعث كاهش ديد بيمار مي‌شود ولي سبب ايجاد نابينايي نخواهد شد.
دكتر سلطان‌سنجري درباره تغيير بافت‌هاي دور چشم در كهنسالي گفت: در سنين كهنسالي علاوه بر مشكلات خود چشم بافت‌هاي دور چشم نيز دچار تغييراتي مي‌شدند كه از جمله اين موارد غدد اشكي هستند كه با افزايش سن كاهش مي‌يابد و چشم را دچار خشكي مي‌كند كه با جايگزين كردن اشك‌هاي مصنوعي مي‌توان مشكل بيماران را تا حدي برطرف كرد. همچنين شل شدن پوست اطراف پلك نيز از ديگر تغييرات بافت‌هاي دور چشم است كه باعث مي‌شود بيمار در باز كردن چشم خود دچار اشكال شود و سنگيني پلكها فرد را اذيت كند.

وي در ادامه خاطرنشان كرد: ‌جدا شدن عضله بالا برنده پلك نيز ممكن است با افزايش سن در افراد رخ دهد در واقع باعث مي‌شود فرد افتادگي پلك پيدا ‌كند كه براي جبران اين مسئله از عضلات پيشاني كمك مي‌گيرند يعني فرد ابروهاي خود را بالا مي‌برد و با كمك آن پلكها را نيز بالا مي‌برند كه اين كار باعث ايجاد خستگي بيمار مي‌شود. اين مشكل را نيز مي‌توان با عمل جراحي برطرف كرد.

دكتر سلطان‌سنجري با اشاره به پيشگيري از بيماريهاي چشمي ناشي از افزايش سن اظهار كرد: مواردي مثل آب مرواريد يكي از مسائلي كه باعث تشديد آن مي‌شود نور آفتاب است كه با استفاده از عينك‌هاي آفتابي مي‌توان تا حدي از ابتلا به آن جلوگيري كرد.

همچنين، آب سياه را نيز با كنترل سالانه اندازه فشار چشم مي‌توان كنترل كرد در مورد تغييرات پوستي نيز مي‌توان با استفاده از عينك‌هاي آفتابي و كرم‌هاي دور چشم از ابتلاي آن جلوگيري كرد. از طرفي خارش و مالش چشم به مدت طولاني نيز مي‌تواند باعث جدا شدن عضله بالا برنده پلك شود كه از اين مورد نيز مي‌توان پيشگيري كرد.

اين متخصص تاكيد كرد: مسئله ديگر خشكي چشم است كه خود باعث ايجاد عوارضي بر روي قرنيه مي‌شود البته با استفاده از اشك‌هاي مصنوعي مي‌توان اين عوارض را به حداقل رساند.

وي همچنين تاكيد كرد: سوء تغذيه و مصرف دخانيات باعث تسريع به وجود آمدن آب مرواريد و مسائل پوستي مي‌شود كه عدم استفاده از دخانيات و مصرف تغذيه مناسب و غذاي تازه مي‌تواند در كاهش ابتلا به اين بيماري‌ها مؤثر باشد