اهمیت و نقش انجام واکسیناسیون کرونا

فواید واکسن کرونا بسیار بیشتر از عوارض آن است

اولین  واکسن فارغ از ایرانی و غیر ایرانی که در دسترس قرار گرفت، بهترین واکسن است و افراد باید نسبت به تزریق آن اقدام کنند، زیرا فواید واکسن کرونا بسیار بیشتر از عوارضی است که ممکن است این واکسن داشته باشد.

شرکت‌های تولید کننده واکسن هرکدام کارایی مشخصی را برای واکسن‌های تولیدی خود اعلام می‌کنند؛ این کارایی بر این اساس تعیین می‌شود که فرد دریافت کننده واکسن تا چه میزان در تماس با فرد مبتلا به کرونا ایمن است.

آنچه در مورد همه واکسن‌ها صدق می‌کند این است که ۱۰۰ درصد مانع مرگ و میر می‌شود و چنانچه فرد به کرونا مبتلا شود، تزریق واکسن از مرگ وی جلوگیری می‌کند.

هدف ما از واکسیناسیون کاهش بستری، کاهش شدت بیماری و کاهش مرگ و میر است و همه واکسن‌هایی که امروز در دسترس هستند، ما را به این هدف می‌رسانند.

همه واکسن‌ها با هر میزان کارایی، فرصت خوبی را فراهم می‌کند تا افراد در برابر کووید ۱۹ ایمن شوند، واکسن‌های کرونا مکانیزم‌های مختلفی دارند، اساس تهیه بعضی از آنها ام آر ان ای، برخی وکتور بیس و برخی دیگر ویروس کشته شده است، اما مهم این است که ویروس کرونا در هیچکدام قابلیت تکثیر ندارد و ضرری برای هیچ فردی حتی افرادی که دچار نقص ایمنی هستند، ایجاد نمی‌کند.

همه واکسن‌ها از مرگ و میر ناشی از کرونا جلوگیری می‌کند

میزان کارایی واکسن در جمعیت مشخصی در نظر گرفته می‌شود تا معلوم شود چند درصد جمعیت با وجود تزریق واکسن، باز هم مبتلا به کرونا شده‌اند. با توجه به اینکه واکسیناسیون به تازگی شروع شده است، نمی‌توان کارایی هر واکسن را به طور صد در صد مشخص کرد و باید مدت زمان مشخصی (از ۶ ماه تا یک سال) از شروع واکسیناسیون بگذرد تا کارایی هرکدام از واکسن‌ها مشخص شود، اما آنچه مهم است اینکه همه واکسن‌ها از مرگ و میر (Mortality) ناشی از کرونا جلوگیری می‌کنند.

متأسفانه به نظر می‌آید تبلیغات نادرستی در ارتباط با واکسن استرازنکا انجام شده، در حالی که طبق آمار ارائه شده کارایی واکسن بالای ۸۰ درصد است.

عوارض واکسن‌ها با یکدیگر متفاوت است، برای مثال عارضه ایجاد لخته در واکسن آسترازنکا، چهار نفر در یک میلیون نفر است، اما در بعضی واکسن‌ها سه نفر در یک میلیون نفر و در تعدادی دیگر یک نفر در یک میلیون نفر است. همه واکسن‌ها عوارضی دارند و نسبت عوارض ایجاد شده و کارایی آنها با یکدیگر متفاوت است، اما همه آنها این مزیت را دارند که در صورت ابتلای فرد به کرونا، بیمار بر  اثر این بیماری فوت نکند.

با تزریق واکسن آنفلوانزا ممکن است فرد مبتلا به بیماری شود، اما به نوع شدید آن مبتلا نخواهد شد که این موضوع بسیار مهم است. بنابراین باید از هر واکسنی که در دسترس مردم قرار بگیرد، استقبال شود، زیرا مانع مرگ و میر می‌شود؛ فارغ از اینکه واکسن ایرانی، چینی، روسی یا کره‌ای باشد.

واکسن معتبر چه نوع واکسنی است؟

واکسن معتبر واکسنی است که بر روی آن مطالعه و تحقیقات علمی انجام شده باشد و تاییدیه سازمان بهداشت جهانی(WHO) را داشته باشد. همه واکسن‌هایی که مورد تأیید وزارت بهداشت کشور است این خصوصیات را دارد، اما عوارضی که برای افراد مختلف ایجاد می‌کند، متفاوت است.

چنانچه حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد افراد یک جامعه واکسینه شوند، زنجیره کرونا قطع می‌شود، همه واکسن‌هایی که ما امروزه می‌شناسیم و در دسترس قرار گرفته‌اند بالای ۷۰ درصد کارایی دارند و هدف ما را به منظور کاهش مرگ و میر محقق می‌کنند.