• 1401/02/04 - 14:05
  • 63
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
به مناسبت 5 اردیبهشت، روز جهانی مالاریا

به کارگیری نوآوری ها برای کاهش بار مالاریا و حفظ جان انسان ها

مالاریا سال های طولانی یکی از مخوف ترین دشمنان سلامت جامعه بشریت بوده است و به عنوان یک بیماری کشنده و ناتوان کننده، از معضلات نظام سلامت جهان به شمار می رفته است؛ این بیماری جان بسیاری از مردم را در سراسر جهان می گرفت

 
مالاریا سال های طولانی یکی از مخوف ترین دشمنان سلامت جامعه بشریت بوده است و به عنوان یک بیماری کشنده و ناتوان کننده، از معضلات نظام سلامت جهان به شمار می رفته است؛ این بیماری جان بسیاری از مردم را در سراسر جهان می گرفت. در اعصار گذشته همچون کرونای امروزی، به جان و روح خانوارها می افتاد و بسیاری از خانوارها را داغدار می کرد. برای چندین دهه همکاری صادقانه مردم با تلاش مجدانه همکاران حوزه سلامت توانست به بار بنشیند و خدا را شکر که امروز گرچه بیماری هنوز وجود دارد ولی تعداد موارد بیماری و مرگ و میر آن به حدی است که نسل جدید در بسیاری از نقاط جهان بیماری مالاریا را نمی شناسد. 
مالاریا هنوز در بیش از 100 کشور جهان از جمله ایران وجود دارد. ولی خوشبختانه، تلاش های ایرانیان قیور و فهیم، امروزه حذف مالاریا را برای کشور جمهوری اسلامی ایران به ارمغان آورده است. از آنجاکه ریشه کنی ناقل بیماری (پشه آنوفل) امکان پذیر نمی باشد؛ لذا جهان در مقابل ریشه کنی مالاریا سرتعظیم فرود آورده است و ترفند رسیدن به مرحله حذف را سرلوحه مقابله با مالاریا قرار داده است. در مرحله حذف، ضمن به کار بستن تمام راهکارهای پیشگیری از ابتلا به بیماری، تاکید خاصی بر درمان بیمار و پیشگیری از مرگ بیماران شده است. برای دستیابی به این امر لازم است بیماران صرف¬نظر از ملیت آنها، با سرعت هرچه بیشتر کشف و تحت درمان قرار گیرند.
فرد گزیده شده، پس از دوره کمون (چند روز تا چند ماه، بسته به نوع بیماری) ابتدا علائم اولیه مثل خستگی، احساس درد، سردرد، تهوع و استفراغ، لرزهای خفیف، تب و ... را بروز می دهد؛ پس از مدت زمانی حملات بیماری آغاز می شود که شامل سه مرحله لرز، تب و تعریق است. درصورتیکه مالاریا شدید باشد می تواند بیمار را به طور ناگهانی به کام مرگ بکشاند. لذا ضروری است تمامی افرادی که سابقه سفر به مناطق مالاریاخیز ایران یا جهان دارند (پاکستان، کشورهای افریقایی، افغانستان، استان های جنوب شرقی و جنوبی کشور) صرف نظر از ملیت بیماران، بلافاصله پس از بروز علائم شبه آنفلوانزا به پزشک یا واحدهای بهداشتی مراجعه نمایند و پزشک خود را از سابقه سفر مطلع نمایند.
  • گروه خبری : اطلاعیه ها,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 50999

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید