آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3774180
بازديدکنندگان امروز: 143
کل بازديدکنندگان: 6702180
بازديدکنندگان آنلاين: 1
زمان بارگزاري صفحه: 1.0140 ثانيه
اخبار > روز جهانی قلب گرامی باد


  چاپ        ارسال به دوست

روز جهانی قلب گرامی باد

 

روز جهانی قلب امسال 7مهرماه (29 سپتامبر2018)

شعار جهانی : My Heart, Your Heart
(A Simple promise … for My HEART, for Your HEART, for  ALL OUR HEARTS
(

که با توجه به فرهنگ کشور ما
 شعار سال 97 : «هم پیمان برای سلامت قلب» 
و پیام آن «یک قول ساده ... برای سلامت قلب من، قلب تو و قلب همه ما» تعیین  شده است.

بیماری قلبی عروقی همچنان مهمترین مرگ و ناتوانی در دنیا است و سالانه سبب مرگ بیش از 5/17 میلیون نفر می گردد. در سال 1990 بار بیماری های ایسکمیک قلبی در جهان در رتبه پنجم قرار داشت ولی پیش بینی می شود که این مشکل همچنان در صدر لیست بار بیماری ها باقی بماند. از هر سه مورد مرگ و میر یک مورد به علت بیماری قلبی عروقی است.

روز جهانی قلب به عنوان یک ابتکار جهانی در سال 2000 عنوان شد تا آگاهی عمومی نسبت به تهدید بیماری قلبی و سکته مغزی و اهمیت شیوه زندگی قلب سالم را افزایش دهد. روز جهانی قلب سالانه توسط اعضاء اتحادیه جهانی قلب در بیش از 100 کشور و با همکاری بیش از 200 عضو از سازمان ها، انجمن های علمی، بنیادها و جمعیت های بیماران و انجمن های قلب و عروق برگزار می شود. سازمان جهانی بهداشت نیز به طور فعال از این روز حمایت می کند. این اتحادیه اعتقاد دارد که سلامت قلب برای هر فرد یک حق بشری اساسی و یکی از ارکان دسترسی به عدالت در سلامت جهانی است.

اتحادیه جهانی قلب از سال 2005 هر ساله، روز آخر ماه سپتامبر را به عنوان روز جهانی قلب برای افزایش آگاهی جهانیان در خصوص بیماری های قلبی عروقی معین کرده است. این روز نقش مهمی در حساس سازی و اطلاع رسانی در خصوص سلامت قلب و عروق دارد و فرصت جهانی مهمی است که می توان برای افزایش آگاهی و تشویق افراد، اعضای خانواده، جوامع، سیاستگذاران و تصمی گیران در طول سال از آن استفاده کرد.

یکی از مهمترین و مطمئن ترین راه های رسیدن به اهداف پیشگیری و کنترل بیماری قلبی عروقی آموزش همگانی و برگزاری پویش های عمومی است. این روز در واقع شروع برنامه و فعالیت هایی است که باید در طول سال ادامه یابد.

برای کشور ما نیز که بیماری های قلبی یکی از مشکلات و چالش های مهم سلامت به شمار می رود، این روز مغتنم است تا برنامه ها و فعالیت های خود را برای مقابله با این بیماری ها و در جهت افزایش آگاهی عمومی برنامه ریزی کنیم و این روز را گرامی بداریم.

 

هدف از انتخاب شعار امسال یعنی «هم پیمان برای سلامت قلب»  و پیام آن «یک قول ساده ... برای سلامت قلب من، قلب تو و قلب همه ما» این است که افراد بدانند چگونه می توانند با انتخاب شیوه زندگی سالم و چند تغییر ساده سلامت قلب خود را حفظ کنند. قلب مرکز سلامتی هر فرد است فقط چند اقدام ساده مانند تغذیه سالم تر، کاهش مصرف الکل فعالیت بدنی بیشتر و ترک دخانیات می تواند سلامت قلب و رفاه کلی را بهبود بخشد.

 

پمفلت روز جهانی قلب

توصیه های بهداشتی سلامت قلب 

 

 


١٤:٣١ - يکشنبه ١ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٣٠٣٥٩    /    تعداد نمایش : ٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج