آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 3773494
بازديدکنندگان امروز: 601
کل بازديدکنندگان: 6699616
بازديدکنندگان آنلاين: 5
زمان بارگزاري صفحه: 1.0452 ثانيه
اخبار > برخی با یک مشت خرافات هم به اسلامی ضربه می زنند هم به طب سنتی


  چاپ        ارسال به دوست

برخی با یک مشت خرافات هم به اسلامی ضربه می زنند هم به طب سنتی

انتقاد آیت‌الله مکارم از افراط‌وتفریط‌ها درباره طب اسلامی

 

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی با اشاره به اینکه اخیراً گفته می‌شود طبی به نام طب اسلامی نداریم اظهار داشتند: باید دید منظور این افراد از طب اسلامی چیست؛ اگر منظور این است که اسلام مکتبی به نام طب آورده است، این حرف درست نیست و ما نمی‌گوییم که اسلام مکتب جدید طب مانند عقاید و اخلاق ایجاد کرده است.

وی گفت: درآیات و روایات اشاره‌هایی به مسائل طب شده است که ما نمی‌توانیم آن‌ها را انکار کنیم.

مرجع تقلید شیعیان افزود: روایات که از معصومین در مورد طب آمده است باید بررسی‌شده و صحت آن‌ها مورد تأیید قرار گیرند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه ما طبی به نام طب مسلمین داریم ابراز کرد: علمای اسلام ازجمله علمایی بودند که علم طب را دنبال کرده‌اند که نمونه آن کتاب قانون بوعلی سیناست که مشهور است 300 سال در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شده است.

استاد برجسته حوزه علمیه قم گفت: علمای اسلام یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان در علوم مختلف بوده و در میان علمای اسلامی، علمای شیعه دارای یک نشاط و تلاش فراوان بوده‌اند و کسانی که به این کتاب‌ها بتوانند احاطه پیدا کنند می‌توانند از طب علمای اسلام بهره‌مند شوند.

مرجع تقلید شیعیان با بیان اینکه درباره طب سنتی هم افراط و هم تفریط وجود دارد  ابزار کرد: گاهی افراط می‌کنند و می‌گویند تنها طب اسلامی صحیح است و گاهی تفریط می‌کنند که طب صحیح طب جدید است و طبی که از علمای اسلام رسیده است همه باطل است.

وی عنوان کرد: بشر از ابتدا طب را تجربه کرده است و اینکه بگوییم هرچه از علم طب در قدیم، باطل بوده دروغ محض است.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: کار شما در سلامتکده بوعلی که از هر دو گروه طب اسلامی و طب جدید استفاده کرده‌اید بسیار پسندیده است و نشان می‌دهد شما هر دو را قبول دارید.

وی ابراز کرد: اینکه عده‌ای تنها با خواندن یک کتاب ادعا کنند متخصص در طب سنتی هستند بسیار اشتباه است و کار شما که بیش از 20 سال در این زمینه تجربه‌دارید با کار این افراد تفاوت دارد.

مرجع تقلید تصریح کرد: دولت باید بیان افرادی را که صلاحیت نداشته، درسی نخوانده و علمی ندارند با افرادی که سوابق درخشانی داشته و مطالعات و تجربیات ارزنده‌ای دارند تفاوت قائل شود، نه اینکه همه را به‌طورکلی دفع کند.

وی گفت: عده‌ای خرافات را با طب سنتی قاطی کرده‌اند و این خرافات سبب شده که اعتبار طب سنتی کاهش یابد؛ باید جلوی کسانی را که خرافات را به نام طب گسترش می‌دهند گرفته شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد: یکی از خطراتی که اسلام را تهدید می‌کند همین خرافات است و باعث می‌شود مسائل خرافی جزئی از عقاید شود و موجب شود عقاید اصلی هم متزلزل شود.

وی تصریح کرد: بایدشورایی از افراد آشنا به طب جدید و قدیم تشکیل شود تا مؤسسات و اشخاص را بررسی کنند تا نه آن‌هایی که صلاحیت‌دارند حذف شوند و نه آن‌هایی که صلاحیت ندارند وارد کار شوند.

آیت‌الله مکارم شیرازی گفت: گروهی نیز باید اسناد روایاتی که به ما رسیده است را بررسی کنند و آن‌هایی که اسناد معتبری دارند را جدا کنند؛ مادامی‌که این روایات باهم باشد همین سرنوشت را خواهیم داشت.

مرجع تقلید شیعیان بیان کرد: اگر ما اعتدال را رعایت کنیم باعث می‌شود که کار ما قوام و ریشه پیدا کند.

وی گفت: شنیده می‌شود که گاهی مشروط می‌کنند کسی که می‌خواهد در طب قدیم موفق باشد حتماً باید دوره طب جدید را دیده باشد که صحیح نیست؛ طب قدیم دارای اصولی است مثلاً اگر بوعلی سینا در زمان بود نباید اجازه می‌دادیم طبابت کند.

مرجع تقلید شیعیان عنوان کرد: همواره در کنار حوزه‌های علمیه افرادی بوده‌اند که طب اسلامی را می‌خوانند و علمای بسیار میرزی در طب داشته‌ایم . اگر حساب‌ها از هم جدا شود ظلم و ستم بر کسی وارد نخواهد شد و اگر جدا نشود اوضاع روزبه‌روز بدتر خواهد شد.

============================================

 پاسخ آیت الله مکارم شیرازی درباره صحبت های اخیرشان در جلسه با وزیر بهداشت/ما مجموعه‌اى درباره تمام دردها و درمان‌ها و داروها به نام طب اسلامى نداریم. 

 

🔸 آیت الله ناصر مکارم شیرازى در آغاز درس خارج خود در مسجد اعظم قم: 

 

🔹چند روز قبل در دیدار با وزیر بهداشت مطلب لازمى درباره طب اسلامى گفتم که مطابق معمول از سوى بعضى تحریف شده بود و سبب سوء تفاهم شد.

🔹حقیقت این است که ما مجموعه‌اى درباره تمام دردها و درمان‌ها و داروها به نام طب اسلامى نداریم. البته اشاراتى در قرآن مجید و اشارات بیشترى در روایات اسلامى به مسائل مربوط به پیشگیرى از بیمارى‌ها و درمان‌ها شده که بسیار قابل استفاده است ولى آن را نمى‌توان به صورت یک علم با تمام جزئیاتش مطرح کرد.

🔹 از سوى دیگر عده‌اى از این نام(طب اسلامى) براى منافع خود سودجویى کرده و مشکلاتى براى جهان اسلام فراهم کرده‌اند که وظیفه ما این است از آن جلوگیرى کنیم. البته طبّى به نام طب سنتى داریم که مجموعه کاملى از پیشگیرى‌ها، دردها و درمان‌هاست، مثل آنچه در قانون بوعلى سینا که در هشت جلد به چاپ رسیده است دیده مى‌شود.

🔹چنین طبى که حاصل هزاران سال تجربیات بشر است را نمى‌توان انکار کرد و هنوز بسیارى از مطالب آن راهگشاست، منتهى اگر کسانى مى‌خواهند با این طب بیماران را درمان کنند باید دوره ببیند نه اینکه هر عطّارى با یک مشت داروهاى گیاهى، مغازه خود را مطب قرار دهد و به درمان بیماران بپردازد که این کارى است خطرناک.


١٠:١٣ - سه شنبه ٢١ فروردين ١٣٩٧    /    شماره : ٢٩٢٠٩    /    تعداد نمایش : ١٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج