آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها


 

 


 
 

آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 2731
بازديدکنندگان امروز: 801
کل بازديدکنندگان: 6498361
بازديدکنندگان آنلاين: 4
زمان بارگزاري صفحه: 1.2636 ثانيه
پرسشهای متداول در حوزه بهداشت

پرسشهای متداول در حوزه معاونت بهداشتی 

دریافت فایل PDF

1.       به چه دليل انجام آزمايشات غربالگری نوزادان از روز سوم تا پنجم تولد ضروری است؟

  به دليل مشخص نبودن علائم بالينی بيماری های مادر زادی در روز ها و ماه های نخست پس از تولد ، مانند کم کاری تيروييد و فنيل کتون اوری و غيره ، انجام آزمايشات غربالگری نوزادان (با استفاده از چند قطره خون پاشنه ی پا در روز های سوم تا پنجم پس از تولد ) باعث تشخيص زود هنگام بيماری و درمان به موقع نوزادان مبتلا ميگردد و از بروز عقب ماندگی قطعی ذهنی و جسمی نوزادان جلوگيری می گردد.

2.       انجام آزمايشات قبل از ازدواج به چه منظور صورت می گيرد؟

  الف: غربالگری شناسايی زوج های ناقل ژن تالاسمی (تالاسمی مينور)جهت کنترل و اقدامات پيشگيرانه به منظور پيشگيری ازبروز موارد جديد تالاسمی ماژور

  ب:تشخيص اعتياد يا عدم اعتياد مزدوجين به مواد مخدر

   

3.       آيا همه مردم ميتوانند به خدمات دندانپزشکی در مراکزبهداشتی درمانی دسترسی داشته باشند؟

  بله – همه مردم در هرگروه سنی ميتوانند جهت دريافت خدمات دندانپزشکی به نزديکترين مرکز بهداشتی درمانی مراجعه نموده وخدمات مورد نظر را دريافت نمايند.

4.       آيا خدمات دندانپزشکی بصورات رايگان ارايه ميگردد؟

  بجز ويزيت جهت جمعيت گروه هدف (کودکان زير 6 سال –کودکان 6-12سال- خانمهای باردار ) مابقی خدمات با تعرفه دولتی( مصوب وزارت بهداشت )جهت گروه هدف وسايرين انجام ميشود .


5.       چه خدماتی در مراکز بهداشتی درمانی دارای واحد بهداشت دهان ودندان ارائه ميگردد؟

  خدمات شامل آموزش بهداشت دهان ودندان ،فلورايد تراپی ،فيشور سيلانت ،کشيدن دندان،پرکردن دندان،جرمگيری ،پالپوتومی، ضمنا" خدمات تخصصی مانند درمان ريشه دندان (عصب کشی )پروتز (دندان مصنوعی ) در مراکز بهداشتی انجام نميشود

 

6.       آيا در سال جاری پذيرش بهورز در استان صورت می گيرد؟

  در صورت تخصيص مجوز پذيرش بهورزاز سوی وزارت متبوع ، برای روستاهای واجد شرايط براساس کتابچه طرح گسترش واحدهای بهداشتی درمانی برابر مقررات انجام می گردد.

7.       چگونه می توان داوطلب سلامت شد؟

  کليه افراد علاقه مند می توانند با مراجعه به مرکز بهداشتی و درمانی نزديک محل سکونت علاقه مندی خود را اعلام دارند و پس از ثبت نام و تشکيل پرونده با توجه به ميزان توانايی و فرصتی که در اختيار دارند، به صورت دايم و يا موقت با مراکز بهداشتی و درمانی همکاری نمايند.

 

8.       براي دريافت كارت معاينه پزشكي به كجا مراجعه نمايم؟

به نزديكترين مركز بهداشتي درماني محل كسب خود


9.       برای اخذ پروانه محل کسب خود نیاز به تایید بهداشتی دارم. چه باید کرد؟

با داشتن برگه استعلام بهداشتی از اتحادیه مربوطه به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی به محل کسب خود مراجعه نمایید.

 

10.  در صورت مشاهده تخلفات بهداشتی در سطح شهر چه باید کرد؟

 همشهریان گرامی می توانند با سامانه پاسخگویی به شکایات وزارت بهداشت : 1490  تماس حاصل فرمایند و یا با شماره شکایات بهداشت محیط : 36606051 تماس بگیرند.

  

11.  با توجه به اينكه هيچ كنترلي در كارخانه انجام نشده است آيا اندازه گيري صدا بطور سالانه لازم آيا اصراف نيست بهتر نيست اين پول ها صرف كنترل گردد؟

بله چون به استناد ماده ٨٥ قانون كار رعايت دستورالعمل هاي وزارت بهداشت براي كارفرما لازم الاجراست و وزرات بهداشت طي بخشنامه شماره ٨٦٢١ مورخ ٢٥ /٥/ ١٣٨٢ اندازه گيري عوامل زيان آور را هر سال قبل از انجام معاينات الزام نموده است

 

 12.  حدود تماس شغلي صدا در ايران چقدراست و توسط چه ارگاني تاييد مي شود.

 ٨٥ دسيبل - كميته فني بهداشت حرفه اي كشور

 

13.  براي شروع كار تهويه بايد به كدام شركت يا ارگان مراجعه كنیم؟

 شرکت های خدمات بهداشت حرفه ای یا اساتید دانشکده های بهداشت

 

 14.  اگر صدا در حد احتياط باشد چه بايد كرد و اگر در حد خطر باشد چه تكليفي داريم؟

 اگر صدا در حد احتياط باشد به معني اين است كه صدا بين 65 تا85 دسيبل مي باشد و در اين موارد ضمن انجام مراقبت هاي لازم جهت ممانعت از افزايش صدا مي بايست در معاينات كارگري اديومتري ساليانه نيز انجام پذيرد. ولي در مواردي كه در حد خطر باشد يعني صدا از آستانه مجاز تماس شغلي تجاوز نموده است و لذا لازم است علاوه بر انجام اقدامات كنترلي جهت كاهش صدا تا حد آستانه مجاز، بسته به ميزان صدا اديومتري در طول يكسال به صورت متناوب در چند زمان با تشخيص پزشك طب کار انجام پذيرد.

 

15.  آیا مسئولین بهداشت حرفه ای شرکت ها مجاز به آموزش کارگران تحت پوشش خود هستند.

بلی از وظایف آنها است

 

16.  اموزشگاه صنوف صنعتی چرا در سایر استان ها اجرائی نمیشه ایا لغو شده یا این که مشکل خاصی وجود دارد لطفا راهنمایی بفرمائید.

بله دستورالعمل بر اساس تفاهم نامه تدوین شده است و دارای مشکلاتی بوده که در ویرایش جدید رفع و نحوه اجرای آن در جلسه خرداد٩٣ مورد بررسی قرار گرفت. و بزودی به تمام استان ها ابلاغ می شود.

 

17.  آيا كارگران كارگاه هاي خانگي هم مشمول انجام معاينات سلامت شغلي مي شوند؟

 بلي به استناد تبصره ماده 85 قانون كار كه كارگاههاي خانگي را هم مشمول فصل چهارم قانون كار دانسته است.


18.  هزینه انجام معاینات قبل از استخدام بعهده کیست؟

براساس ماده 92 قانون كار و دستورالعمل مركز سلامت كشور به عهده درخواست كننده انجام معاينات است.


19.  معاینات کارگران شاغل در مشاغل شیمیایی هر چند وقت یکبار انجام می پذیرد؟

 هر شش ماه یکبار

20.  من از سبزی خام مثل سبزی خوردن وکلم وکاهو استفاده نمی کنم چون شنیدم از اب فاضلاب ابیاری می شوند وباعث انگل های خطرناک در بدن می شوند ایا درست است ایا شستن سبزی با پودر کلر کافی است واین پودر را از کجا تهیه کنیم وایا مایع ظرفشویی نیز باید استفاده کنیم ؟

معمولاً سبزی و صیفی جات به علت تماس با خاک مزرعه به هنگام برداشت و کودهای سنتی و خاک هنگام برداشت محصول و آلودگی توسط حیوانات وحشی و ولگرد و آبیاری در معرض آلودگی میکروبی می باشند ولی یکی از نیازهای اساسی مصرف روزانه توصیه می شود و حتماً بایستی در تغذیه روزانه میوه و سبزی استفاده شود و در صورت شستن و گندزدایی با اطمینان می توان مصرف نمود و مراحل آن شستشوی گل و لای سبزی و با استفاده۳ تا ۵ قطره محلول ظرفشویی برای هر لیتر و ابکشی و گندزدایی با نصف قاشق چایخوری پودر پرکلرین و با ضدعفونی کننده های رایج در داروخانه کافی میباشد . پودر پرکلرین در مراکز بهداشتی درمانی دولتی رایگان توزیع می شود.

 

21. فرآيند جذب نيروی طرحی درمراکز بهداشت شهرستانها چگونه است ؟

  با مراجعه به سايت معاونت بهداشتی ،لیبنک ثبت نام طرح نیروی انسانی مراجعه و ثبت نام نمایید