آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 1815
بازديدکنندگان امروز: 1015
کل بازديدکنندگان: 7127690
بازديدکنندگان آنلاين: 5
زمان بارگزاري صفحه: 1.1544 ثانيه
بهداشت باروری - لیلا قزوینیان

بهداشت باروری و خانواده

آنچه که جامعه بشری را می سازد خانواده است. برای حفظ قوام خانواده لازم است بتوانیم شرایط بهداشت و سلامت به ویژه سلامت باروری را در خانواده تأمین کنیم.بسیاری از موارد منجر به گسست بنیاد خانواده، بخشی از دلایل بی بند و باری افراد، تزلزل قوام خانواده و یا اصولاً تشکیل نشدن خانواده، که هم اکنون در کشورهای غربی قابل مشاهده است همه ناشی از بی توجهی یا فراموش کردن بحث بهداشت باروری است.

در سال 1994 کنفرانس بین المللی جمعیت و توسعه برنامه «بهداشت باروری» را که تنظیم خانواده جزئی از آن است را سیاست کلی جهانی اعلام نمود.طبق این سند همه خانواده ها حق دارند آگاهانه و آزادانه تصمیم بگیرند چند فرزند و به چه فاصله زمانی داشته باشند، اولین فرزندشان کی به دنیا بیاید و آخرینشان چه زمانی متولد شودو از روشهای پیشگیری استفاده کنند یا خیر؟

ما در جهانی زندگی می کنیم که سالیانه نزدیک به 585000 هزار مادر در آن به دلیل عوارض زایمان از بین می روند بسیار متأسفیم که 99% این مرگ و میرها در کشورهای در حال توسعه و کشورهای فقیر رخ می دهد. اسف بارتر این است که 90% از کودکان این مادران اولین سالروز تولد خویش را نمی بینند و قبل از اینکه به سن یک سالگی برسند می میرند.

می دانیم که هم مرگ و میر مادران به دلیل عوارض زایمان و هم مرگ و میر کودکان زیر 5 سال به ویژه کودکان زیر یکسال و به ویژه نوزادان متأثر از بی توجهی به بهداشت باروری است. به خوبی روشن است مادرانی که حاملگی پرخطر دارند یعنی در سن زیر 18 سالگی یا بعد از 35 سالگی باردار می شوند، مادرانی که فاصله بین بارداریهایشان کمتر از 3 سال است و یا بیش از 3 بار زایمان داشته اند. هم خود و هم کودکشان بیشتر در معرض خطر هستند. علاوه بر این موضوع بروز بارداریهای ناخواسته اثرات جبران ناپذیری مانند بالا رفتن احتمال مرگ و میر مادران، بروز مشکلات روحی روانی در مادر و خانواده، تولد نوزادان نارس و کم وزن، بروز کمبودهای عاطفی در کودکان قبلی به دلیل بارداری مجدد مادر، ایجاد مشکلات رفتاری مانند شب ادراری، لکنت زبان و ... در کودکان و بسیاری از مسائل دیگر را در سلامت جامعه به جای می گذارد. بنابراین اگر می خواهیم قوام خانواده را حفظ کنیم و اگر می خواهیم نسل آینده ما نسلی سالم، قوی، برخوردار از نشاط و همراه با رفاه باشد، باید توجه و آگاهی عموم جامعه به بهداشت باروری را به عنوان یک تکلیف و وظیفه در نظر بگیریم.

منبع: برگرفته از سخنان وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی در روز جهانی جمعیت سال 1387

تهیه و تنظیم:

لیلا قزوینیان- کارشناس بهداشت خانواده

مرکز بهداشت شماره دو شهرستان قم