آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 
آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 1795
بازديدکنندگان امروز: 500
کل بازديدکنندگان: 7129474
بازديدکنندگان آنلاين: 10
زمان بارگزاري صفحه: 1.2636 ثانيه
بارداری ناخواسته - مهتاب فیروز نیا

بارداری ناخواسته تهدیدی برای سلامت مادر وکودک

بارداری ناخواسته انتظار برای تولد فرزندی است که پدر و مادر با آن موافق نبوده و توانایی پذیرش آن را ندارند. این نوع بارداری اتفاقی و بدون برنامه ریزی می باشد که گاهی به حوادث تلخ و ناگوار تبدیل می شود. طبق آمارهای رسمی بارداری ناخواسته در کشور، در سال های 1372، 1379 و 1384 به ترتیب 37% ، 1/24% و 6/18% بوده است که اگر چه روند کاهشی داشته، اما عیلرغم این بهبود باید به خاطر داشت حاملگیهای خواسته ، بارداری های پرخطری هستند که متأسفانه عوارض و خطرات جدی برای مادر و کودک و گاهی مرگ آنها را به دنبال دارد.

بررسی آمار مرگ و میر مادران کشور در سال 1385 نشان می دهد که تقریباً 2% مرگ مادران در سن زیر 18 سال و 26% مرگ مادران بالای 35 سال بوده است. از آنجایی که حدود 25% بارداریها در کشور ناخواسته پدر و مادر بوده و جزو حاملگی های پرخطر محسوب می شود، لذا برای کاستن این آمار باید با ارائه آموزش ودادن آگاهی لازم به
خانواده ها برای برنامه ریزی جهت بارداری به موقع و خواسته و همچنین تشویق مردان به مشارکت بیشتر در
 برنامه های بهداشت باروری تلاش کرد.

اولویت مهم اهداف برنامه تنظیم خانواده ،پیشگیری از بارداریهای  های ناخواسته و پرخطر است.بنابراین، تعریف جامعی از تنظیم خانواده  ارائه شده است به این معنا که: تنظیم خانواده زوج ها را قادر می سازد تا درباره انتخاب تعداد فرزندان، فاصله گذاری بین بارداریها، انتخاب زمان بارداری بادر نظر گرفتن اصول سلامت ،با مشارکت یکدیگر، تصمیم گیری نمایند. از این رو زوج های جوان، قبل و حین ازدواج باید با متخصصین و مشاورین و کارشناسان ذیصلاح در این امر مشورت کرده تا بتوانند برنامه ریزی صحیحی برای زندگی داشته باشند.

طبق آمار،سالانه 70 میلیون بارداری ناخواسته در دنیا پیش می آید که 50-45 میلیون این بارداریها به سقط جنین می انجامد و از این تعداد 30 میلیون مورد، قانونی و 20 میلیون مورد، غیرقانونی است.

با اینکه عدد واقعی از میزان سقط غیرایمن در کشور در دسترس نمی باشد اما کشف باندهای متعدد غیرقانونی و همچنین افزایش مرگ و میرمادران و عوارض به جا مانده از سقط غیرقانونی خبر از ازدیاد این واقعه خطرناک می دهد.

عوارض و پی آمدهای بارداری ناخواسته

الف: عوارض مادری شامل: تهدید سلامت جسمی مادر مانند عوارض ناشی از انجام و اقدام به سقط عمدی (که گاهی به مرگ و میر مادر می انجامد) و تهدید سلامت روحی مادر مانند اضطراب و افسردگی و عصبانیت و تحریک پذیری. بررسی ها نشان داده است که حتی مادرانیکه موفق به انجام سقط غیرقانونی شده اند، بعد از گذشت حدود 4-3 سال از این واقعه دچار پشیمانی و وسواس فکری و عذاب وجدان می شوند.

ب: عوارض جنینی و کودکی شامل: مشکلات رفتاری ، سوء تغذیه ،کاهش اعتماد به نفس کودک، افزایش مرگ و میر نوزادان و کودکان، اختلالات عاطفی، افزایش اعتماد به مواد مخدر و بزهکاری دراین گروه وهمچنین گاهی نقص عضو ناشی از انجام ناقص سقط غیرقانونی ،دیده می شود.

ج: عوارض روی خانواده و اجتماع: شامل تشدید مشکلات اقتصادی، تهدید سلامت خانواده که با بی ثباتی زندگی زناشویی آن را به طلاق و جدایی می رساند. وهمچنین محدودیت اشتغال و تحصیل در مادران علاقه مند از دیگر آثار منفی آن در اجتماع و خانواده است.

یکی از مهمترین و ناخوشایندترین تبعات بارداری ناخواسته سقط جنین می باشد که چون غیرقانونی و خلاف دستورات شرعی و عرف جامعه است، بصورت مخفیانه و توسط افراد سودجو و بدون صلاحیت و در مکانهایی باامکانات غیر بهداشتی صورت می گیرد، در نتیجه عوارضی از قبیل عفونتهای شدید، صدمه به احشای داخلی شکم و لگن،خونریزیهای شدید، پارگی وسوراخ شدن روده ها ورحم درصورت اقدام ناقص ونادرست درانجام سقط ،مسمومیت با داروهای غیرمجاز و تاریخ گذشته و مشکلات ناشی از مصرف این داروها در محیط های خارج بیمارستانی را بدنبال دارد. گاهی این عوارض آنقدر شدید است که منتهی به نقص های جبران ناپذیر وحتی مرگ مادر می شود.

استفاده صحیح ومناسب از روشهای پیشگیری از بارداری، از وقوع بارداری ناخواسته جلوگیری می کند.

 

منابع:کتاب روز جهانی جمعیت-1387و1388وسایت اینترنتی پزشکی امروز

تهیه:مهتاب فیروزنیا کارشناس مامایی-مرکز بهداشت استان قم