آموزش سلامت
فرآیندها
پیوندها

 

 


 




آمار بازدید کنندگان
بازديدکنندگان اين صفحه: 75245
بازديدکنندگان امروز: 366
کل بازديدکنندگان: 6791254
بازديدکنندگان آنلاين: 3
زمان بارگزاري صفحه: 1.0920 ثانيه
اخبار > هفته سلامت گرامی باد


  چاپ        ارسال به دوست

هفته سلامت گرامی باد

هفته سلامت گرامی باد

7 اوریل مصادف با 18 فروردین، توسط WHO روز جهانی بهداشت نامگذاری شده که در جمهوری اسلامی ایران هفته اول اردیبهشت ماه بعنوان هفته سلامت تعیین گردیده است.  به منظور تاکید بر موضوعات مرتبط با حوزه سلامت و تحقق آن همه ساله سازمان جهانی بهداشت شعاری را برای آن سال مطرح می کند. شعار سال 2018 این سازمان عبارتست از:

"Health for All , everyone, everywhere "

 

این شعار حاوی مفاهیم ذیل بوده و سازمان جهانی بهداشت مصمم به اجرایی کردن آن در جهان است:

·         پوشش همگانی سلامت (Universal health coverage)در مورد اطمینان از اینکه همه افراد بتوانند خدمات بهداشتی کافی در هر مکان  و در هر زمانی که به آنها نیاز دارند می باشد.

·         پوشش همگانی سلامت همه را قادر می سازد تا خدماتی را که به مهمترین علل بیماری و مرگ مربوط می شوند، دریافت نمایند و از کیفیت خدماتی که دریافت می کنند، اطمینان داشته باشند.

·         پوشش همگانی سلامت در مورد حصول اطمینان از حداقل خدمات بهداشتی و نیز تضمین گسترش پوشش مداوم خدمات بهداشتی می یاشد.

·         پوشش همگانی سلامت فقط در مورد درمان های پزشکی برای افراد نیست بلکه شامل خدمات برای کل جامعه، مانند کمپین های سلامت عمومی می باشد برای مثال اضافه کردن فلوراید به آب و یا بررسی وضعیت پشه های ناقل بیماری.

 

پوشش همگانی سلامت با افزایش سواد سلامت و ترویج خودمراقبتی

سواد سلامت و خود‌مراقبتی به عنوان ابزارهایی پویا و در دسترس افراد می‌توانند نقش تعیین کننده‌ای در جهت حفظ و ارتقاء سطح سلامت باشند.

میزان توانایی افراد در به دست آوردن، تحلیل کردن، و فهمیدن اطلاعات و دریافت خدمات اولیه بهداشتی که به آن نیاز دارند تا بتوانند در مورد مسائل مربوط به سلامتی خود مشارکت داشته و تصمیم‌های درستی را اتخاذ کنند سواد سلامت(Health Literacy) می‌گویند

و به عبارت دیگر سواد سلامت، توان دسترسي، درك، ارزيابي و انتقال اطلاعات از طريق ترويج، حفظ و بهبود سلامت، در سراسر دوره زندگي است.مشارکت و مداخله در امر تصمیم سازی در امر سلامتی از فواید و ویژگی های سواد سلامت است. افراد با سواد سلامت ناکافی، وضعیت سلامتی ضعیف تری دارند.

مهمترین هدف سواد سلامت موضوع خودمراقبتی است. خودمراقبتی اقدامات و فعالیت‌های آگاهانه، آموخته شده و هدفدار است که مردم انجام می‌دهند تا تندرست بمانند:

·         از سلامت ذهنی و جسمی خود نگهداری کنند

·         نیازهای اجتماعی و روانی خود را برآورده سازند

·         از بیماری ها یا حوادث پیشگیری کنند

·         ناخوشی‌ها و وضعیت‌های مزمن را  بهبود بخشند

·         و از سلامت خود بعد از بیماری حاد و یا ترخیص از بیمارستان حفاظت کنند

خودمراقبتی گام اول سلامت است، بین 65 تا 85 درصد از مراقبت هایی که به سلامت منجر می شود، محصول خودمراقبتی است؛ باید یاد بگیریم چگونه از خود مراقبت کنیم، یعنی فعالیت هایی که خود یا خانواده برای حفظ یا ارتقای سلامت ، پیشگیری از ابتلای به بیماری، درمان یا کاهش عوارض بیماری انجام می دهیم.

خودمراقبتی در پیشگیری از بیماریهای غیرواگیر

با پيشرفت در امر بهداشت و افزايش سطح پوشش ايمن سازي بر عليه بسياري از بيماري هاي واگيردار در چند دهه اخير، كشور هاي توسعه يافته و صنعتي توانسته اند در نيمه اول قرن بيستم بيماري هاي عفوني و كمبود هاي ناشی از مواد مغذي را تحت كنترل درآورند ولي در نيمه دوم اين قرن با روند رو به رشد بيماري هاي مزمن غيرواگير از جمله بيماري هاي قلبي، سكته مغزي، ديابت، پوكي استخوان، پرفشاري خون، بيماري هاي بدخيم و چاقي مواجه شده اند.

اگرچه زمينه های ژنتيكي، سن، جنس و سابقه خانوادگی براي بيماري هاي مزمن و غیرواگیر مطرح است ولي تحقیقات نشان داده است عوامل مرتبط با شيوه زندگي و عوامل محيطي نقش بسيار مهم تري نسبت به همه عوامل فوق دارند.

 اين بيماري ها، داراي عوامل خطرزاي مشترك هستند و اساس پیشگیری از آنها، شناسایی عوامل خطر و کنترل آنهاست. مهمترین عوامل خطر شامل:

·         تغذيه ناسالم

·         مصرف دخانیات و الکل

·         کم تحركي

·         تنش هاي عصبي

اصلاح این عوامل خطر به کنترل عوامل خطر متابولیک شامل افزایش فشار خون، افزایش قند خون، افزایش چربی خون، اضافه وزن و چاقی کمک می‌کند و به این ترتیب، موجب پیشگیری از بیماری‌های غیرواگیر می‌شود.

حوادث ترافیکی در کنار بیماریهای غیرواگیر

علاوه بر بیماریهای غیرواگیر، حوادث ترافیکی، عاملی است که در ایران، تعداد مرگ و مصدومان قابل ملاحظه‌ای را به دنبال دارد. عوامل خطر حوادث ترافیکی در ایران را سرعت بالا، عدم استفاده از كمربند و كلاه ايمني ، عدم استفاده از صندلي مخصوص كودك، رانندگي تحت تاثیر مصرف مشروبات الكلي و مواد مخدر و استفاده از تلفن همراه حين رانندگي تشکیل می‌دهند. در سال 1394، بیش از 16 هزار نفر در اثر حوادث ترافیکی جان خود را از دست داده‌اند و تعداد به مراتب بیشتری، مجروح و معلول شده‌اند که اغلب در گروه سنی جوان و نان آور خانواده بودند.

اصلاح سبک زندگی بهترین خود مراقبتی

امروزه شیوه زندگی سالم عامل مهمی در تامین، حفظ و افزایش سلامتی مردم  محسوب می شود ولازم است افراد برای اینکه از یک شیوه زندگی سالم برخوردار باشند مهارت خود مراقبتی را بیاموزند.

متولیان سلامت با یاری مردم و با در نظر گرفتن اولویت‌ها، دسترسی عادلانه به خدمات سلامت و مداخلات هزینه- اثربخشی در راستای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر حرکت می‌کنند و با کاهش میزان ابتلا و مرگ و میر، به حفظ جان مردم و پیشگیری از ناتوانی حاصل از این بیماریها کمک می‌کنند تا موجب شوند که سرمایه کشور حفظ شده و از دست نرود.

 لذا ضروری است هر فرد ارزیابی صحیحی از میزان سلامت خود و خانواده داشته باشد و به عبارت دیگر بتواند عوامل خطر تهدید کننده سلامتی خود و دیگران را شناسایی کرده و با اتخاذ تدابیر مناسب آنها را کنترل نماید  و البته این مهم با خودمراقبتی قابل دسترسی خواهد بود.

آنچه فردا با هزینه های بالا «درمان» نام دارد ، 
امروز با هزینه های بسیار پایین «قابل پیشگیری» است.


١٣:٣٥ - شنبه ١ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٢٩٢٦٣    /    تعداد نمایش : ٧٢٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج